Nefes alma, koku algılama ve sesleri duyma gibi fonksiyonlar Kulak Burun Boğa ünitesinin çalışma alanındadır. Kulak, burun ve boğaz bölümü birçok duyu organınyla ilgilenmektedir. Bu organları tedavi eden bölüm kulak, burun, boğaz bölümüdür. Kısacası KBB ünitesi olarak bilinir.

Kliniğe göre muayene yöntemleri ve araçları da değişmektedir. Muayenelerde, hastalık teşhisi için gerekli laboratuvar testleri, radyolojik tetkikler yapılmaktadır. Kulak Burun Boğaz ünitesi de kendi içerisinde farklı çeşitlere ayrılır.

Özellikle, kulak burun boğaz rahatsızlıklarına bakan birimler herbiriyle de ilgilenmektedir. Kulak hastalıkları, genellikle kulak ile beyni ilgilendiren rahatsızlıklara bakar. Burun ve boğaz hastalıkları, genellikle baş ve boyun kısmına bakmaktadır. Kulak Burun Boğaz ünitesinin poliklinik içerisinde vermiş olduğu hizmetlerde farklılık gösterir.

KBB Ünitesi Hizmetleri

Kulak Burun Boğaz ünitesi hizmetlerinin başında Rinoplastide kullanılan Piezo Ultrasonik Rinoplasti gelmektedir. Bu işlem oldukça yeni bir sürece dayanmaktadır. Kemik şekillendirme olarak bilinir. Oldukça iyi sonuçlar alınan bu yöntemle rinoplasti ameliyatlarında morluk ve şişlik minimale inmekte ve aynı zamanda iyileşme süreci de kısalmaktadır.

Kişilerde oluşan herhangi bir kulak probleminde de aynı üniteden yararlanılır. Özellikle kulak zarıyla ilgili onarım işlemlerinde KBB ünitesi hizmet verir. Ayrıca, kepçe kulak operasyonlarında başvurulması gereken birim KBB ünitesidir. Tüm bunların yanı sıra boğaz enfeksiyonlarının ve üst solunum yollarının enfeksiyonlarının tedavisi de birimin hizmetlerinden birisidir. Ayrıca, deviasyon ameliyatı ve uyku problemleri için de Kulak Burun Boğaz ünitesine başvurulur.