Kanser Ağrısı Nedir?

Kanser hücrelerinin kemik, sinirler, organlar gibi ağrıya duyarlı dokulara yayılması veya kanser tedavilerinin (cerrahi, kemoterapi, hormon tedavisi, radyoterapi) cilt, sinirler, mukoza gibi ağrıya duyarlı dokularda oluşturduğu hasara bağlı oluşan hoş olmayan deneyime KANSER AĞRISI denir. Kanserli hastaların tahminen %30 kadarı şiddetli ağrı olmak üzere, toplamda %60’ı kanser ağrısı çekmektedir.

Kanser Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Kanser ağrısının birçok nedeni vardır. Ağrının çoğu tümör kemik, sinirler veya vücudun organlarına ilerlediğinde oluşur. Kanser tedavisi de ağrıya neden olabilir. Hastalığınızla veya tedavisiyle ilgili hiçbir şey olmadan da ağrı çekebilirsiniz. Herkes gibi sizin de baş ağrılarınız, kas zorlanmalarınız, eklem ağrılarınız veya diğer acı ve sancılarınız olabilir. Kanser tedavisi veya ağrısı için ilaç kullandığınız için, bu günlük ağrı ve sancılarınız için ne alacağınızı doktorlarınıza kontrol ettiriniz.

Kanser Ağrısı Neden Tedavi Edilmelidir?

Ağrı sizi birçok şekilde etkileyebilir. Hareketlerinizi, rahat uyumanızı, ailenizle ve arkadaşlarınızla eğlenmenizi ve yemek yemenizi engelleyebilir. Ağrı sizi korkmuş ve depresyonda hissettirebilir. Ağrılı veya rahatsızsanız aileniz ve arkadaşlarını sizin hakkınızda endişelenebilir. Tedaviyle kanser ağrılarının çoğu kontrol edilebilir. Daha az ağrınız olduğunda muhtemelen kendinizi daha aktif hissedecek ve sevdiğiniz şeylerle daha çok ilgileneceksiniz.Kanser hastasıysanız ve ağrı hissediyorsanız hemen doktorlarınıza söylemeniz gerekir. Ağrınız için erken yardım almanız ağrı tedavisini daha etkin kılacaktır.