Gastoentroloji ünitesi, tıp alanında mide, kalın ve ince bağırsak rahatsızlarının tedavisinde etkili olan bir branştır. Vücudun en önemli organlarından birisi ve sindirim siteminin temel organı olan mide ve boşaltım sisteminin önemli organları olan ince ve kalın bağırsakların birçok rahatsızlıklar nedeni ile hastaları ciddi rahatsız ettiği bilinir.

Küçük çaplı mide rahatsızlıklarında bile büyük ağrı ve sancılar ile karşılaşan hastalar yedikleri ve içtiklerinden keyif alamaz hale gelebiliyorlar. Bu nedenle böyle bir durumda yapılması gereken en önemli iş mide ağrı ve sızılarının nedenlerinin araştırılmasıdır. Böyle bir durumda hastaların hastanelerin gastroentroloji bölümüne başvuru yapması gerekir.

Uzman doktorlar tarafından hastaların şikayetleri dinlenerek belirtilen şikayetlere göre tahlil istemleri verilir. Midede meydana gelen ağrıların çeşitli nedenleri olabilir. Alkol, sigara, stres, dengesiz beslenme gibi durumlar midede çeşitli rahatsızlıklara neden olabilir.

Gastroentroloji Bölümünde Yapılan Tahliller

Midedeki rahatsızlıkların tam olarak neden ileri geldiğini tespit etmek için midenin genel yapısının gastroentroloji bölümü tarafından görülmesi gerekir. Bunun için uygulanan tekniklerin başında da endoskopi geliyor.

Endoskopi lokal anestezi altında yapılan bir işlemdir. Hastaların ağzına sıkılan anestezi ilacı ile hastanın ağız ve boğaz kısımlarının hissizleşmesi sağlanır. Endoskopi hortumu ucunda küçük bir kamera olan bir hortumdur ve boğaz kısmından yemek borusu aracılığı ile mideye kadar indirilir. O esnada gastroentroloji uzmanı önündeki monitör ile midenin genel durumunu net bir şekilde görebilir. Mide ağrısı ve şikayetlerinin neden ileri geldiği endoskopi görüntüleri ile tespit edilerek gerekli tedavi programları uygulanır.

Belli Başlı Mide Rahatsızlıkları

Kişilerde baş gösteren belli başlı mide hastalıklarının başında gastrit rahatsızlığı gelir. Gastrit şikayeti ile gastroenteroloji bölümüne müracaat edenlerin sayısı bir hayli fazladır. Gastrit genel anlamda midede yanma ve huzursuzluk ortaya çıkaran ülserin başlangıç aşaması olarak değerlendirilir.

Gastrit tedavisinde gastroenteroloji uzmanı tarafından verilen mide ilaçları ve diyet listesi ile tedavi edilebilir. Mide rahatsızlıklarının hemen hemen tamamında hastaların beslenme alışkanlıklarının daha düzenli olması için diyet listeleri verilerek diyet listelerinde belirtilen usullere göre beslenmeleri istenir.

Gastrit rahatsızlığı için önlem alınmaması ve ihmal edilmesi durumunda midede ülser hastalığına bağlı şikayetler görülebilir. Ülserin belirtileri gastritin belirtilerine göre çok daha ağrılı ve sancılı bir şekilde kendisini gösterebilir. Ülser rahatsızlıklarında tedavinin en kısa süre içerisinde başlaması gerekir. Çünkü ülserin tedavi edilmemesi ve aksatılması durumunda mide kanaması gibi istenmeyen rahatsızlıklar baş gösterebildiği için tedavi sürecinin daha da zor ve karmaşık bir hale gelmesine neden oluyor. Bu nedenle midede aşırı ağrı, sancı ve kabızlık gibi durumların söz konusu olması durumunda hemen gastroentroloji bölümüne başvurmak gerekir.

Midede görülen ve gastroentroloji bölümünün incelemiş olduğu bir diğer sık görülen rahatsızlık ise kabızlıktır. Kabızlık sindirim ve boşaltım sistemine bağlı olarak gelişebildiği gibi aynı zamanda dengesiz beslenmenin de bir sonucu olarak görülebilir. Kabızlık şikayetlerinin tedavisinden önce kabızlığa neden olan etkenler gastroenteroloji tarafından tespit edilerek tedavi süresine geçilir.

Boşaltım Sitemi Rahatsızlıklarında Gastroenterolojinin Önemi

Gastro bölümünün alanına giren bir diğer sistem olan boşaltım sisteminin en önemli organları kalın ve ince bağırsaklardır. Bu organlarda da belirli rahatsızlıklar meydana gelebilir. En sık görülen rahatsızlık belirtisi olarak kabızlık şikayetleri görülüyor.

Kabızlık şikayetlerinde hastalar için makul bir diyet listesi ve ilaç kullanımı ile kabızlık sorunundan kurtulmak mümkün olabiliyor. Kabızlık sorununun haricinde en çok görülen bir diğer hastalık olan basur (hemoroid) şikayetlerinde de gastro bölümü etkili tedavi yöntemleri ile bu hastalığın tedavisini yerine getirir. Ancak basur rahatsızlıklarında doktorlar basura neden olan etkenin ne olduğunu tespit edebilmek için kolonoskopi yöntemine başvururlar.

Kolonoskopi yöntemi lokal anestezi eşliğinde makattan kalın bağırsaklara ucunda kamera olan bir tıbbi bir nesne ile girilerek monitörden bu hastalığa neden olan etkenlerin tespit edilmesini içerir. Buna göre doktorlar teşhislerini koyarak tedavi yöntemlerini belirliyorlar. Basur rahatsızlıkları hafif çaplı kendisini gösteren bir rahatsızlık olmasının yanı sıra şiddetli ağrı ve kanamalar ile de kendisini gösterebilir.

Sık sık tekrar eden basur şikayetlerinde gastro uzmanları ameliyata da karar verebiliyorlar. Basur şikayetleri iç basur ve dış basur olarak iki şekilde kendisini gösterir. Gastro bölümü tarafından ameliyata karar verilen basur şikayetleri için hastanın lokal anestezi altında basura neden olan damar genişlemesini tedavi ederek ameliyatı sonlandırırlar.

Mide ve Bağırsak Rahatsızlıklarına Karşı Yapılacaklar

Mide ve bağırsak şikayetleri birçok kişide sıkça görülen rahatsızlıklar olarak dikkat çeker. Hastaların bu hastalıklara ait şikayet belirtilerini hissettikleri an gastroenteroloji bölümüne müracaat etmeleri gerekir.

Dayanılmaz ağrı ve sızı, ağız ve makattan kan gelmesi gibi durumlar ciddi rahatsızlıkların habercisi olabileceğinden zaman geçirmeden müdahale edilmesi gerekir. Tedavi süresince doktorların vermiş oldukları ilaçları düzenli kullanmak ve diyet listelerinde belirtilen hususları tam bir disiplin altında gerçekleştirmek gerekir.

Özellikle mide ve bağırsak hastalıklarına neden olan alkol ve sigara gibi etkenlerden uzak durmak bu tür hastalıklara yakalanmama ve bu tür hastalıkların tedavisi açısından oldukça önemlidir.