Vücudumuzun kas ve iskeleti sisteminde görülen rahatsızlıklara karşı tedavi için başvurulan branş olarak bilinen fizik tedavi, tekniklerin doğru uygulanması ile birlikte olumlu sonuçlar veren bir tedavi yöntemidir. Fizik tedavisi, tedavi gören hastaların çoğuna herhangi bir hastalıktan sonra vücut fonksiyonlarının normal seviyeye gelmesi için ek bir tedavi yöntemi olarak uygulanıyor. Bu tedavi yöntemi, konusunda uzman doktorlar ve fizyoterapistler tarafından yerine getirilerek belirli seanslar eşliğinde gerçekleştiriliyor. Fizik tedavi imkanlarından yararlanmak için çeşitli belirti ve rahatsızlıkların baş göstermesi gerekiyor. Bu rahatsızlıklar öncelikle fizik tedavi uzmanları tarafından çeşitli test ve tahliller ile denetlenerek tedavi yöntemlerine karar veriliyor. Hasta için belirlenen tedavi yöntemleri belirli zaman dilimlerine bölünerek bu zaman dilimleri içerisinde düzenli bir şekilde yerine getiriliyor.

Fizik Tedavi Ünitesinde Değerlendirilen Rahatsızlıklar

Fizik tedavi ünitesinde genellikle ortopedi branşına bağlı rahatsızlıklardan dolayı ameliyat olan hastaların, ameliyatın etkisinin geçmesi ile birlikte sorunlu olan organlarının normal işlerlik kazanması için uygulanan egzersiz yöntemleri uygulanıyor. Ortopedi branşı genellikle iskelet sistemi ile ilgili rahatsızlıklara baktığından dolayı kaza nedeni ile alınan darbeye bağlı olarak kemiklerde meydana gelen kırıkların tedavi edilmesinden sonra tedavi süresince kemikte oluşan kireçleme gibi olumsuz durumlar fizik tedavi branşı tarafından ele alınıyor. Özellikle trafik kazaları, spor yaralanmalarına bağlı olarak alınan darbeler, herhangi bir hastalığa bağlı gelişen kas yorgunluğu ve güçsüzlüğü gibi durumlarda fizik tedavi yöntemleri etkili sonuçlar veriyor.

Özellikle kaslarda meydana gelen ağrı ve sızı gibi şikayetler kasların içinde bulunan kılcal ve ana damarların işlerliğini kaybetmesine bağlı olarak gelişiyor. Kılcal ve ana damarların yeniden işlerlik kazanması için kasların hareket etmesi ve damarlar içindeki kan akışının normal seviyeye çekilmesi ile birlikte kan yolu ile hücrelere oksijen taşınması sağlanarak yaşanan ağrı ve sızı şikayetleri son buluyor.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ünitemiz Hafta içi 09:00-17:00 ve Cumartesi 09:00-13:00 arasında hasta kabul etmektedir.