Dahiliye bölümü vücudun iç organlarını etkileyen tüm koşullarla ilgilendiği için de geniş bir çalışma yelpazesine sahiptir. Dahiliye, yetişkin kişilere bakan ve iç hastalıklar ile ilgilenen ana bilim dalıdır. Bu uzmanlık, akla gelebilecek çok sayıda hastalığın tedavisi ile ilgilenmektedir.

İç Hastalıkkarı tıp içerisindeki tüm branşlar için temel kabul edilmektedir. Hasta ve polikliniklere başvuru yapan hastaların büyük bir bölümünde rahatsızlık iç hastalıklardan kaynaklanmaktadır. Oldukça geniş bir alandaki bu hastalıklar ile ilgilenmektedir. Erişkin hastları kapsamaktadır. Cerrahi müdahale dışındaki tüm tedavi yollarına başvurma yetkisi taşımaktadır.

Dahiliye, tüm branş hastalıklarını kapsayan bir bölümdür. Üst ve alt solunum yolu, mide ve bağırsak, romatizma ve şeker hastalığı, hipertansiyon, tiroid ve böbrek rahatsızlıkları Grip, zatürre, bronşit, astım, koah ve koroner kalp hastalıkları iç hastalıklar yetkisinde bulunmaktadır. Kansızlık, hemofili, obezite, gut hastalığı, kemik erimesi, hepatit, Akdeniz anemisi ve kanser için de dahiliye bölümüne müracaat edilebilmektedir.