ACİL SERVİS ÜNİTESİ; KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM, ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI , DAHİLİYE, ANESTEZİ VE REANİMASYON DALLARINDA UZMAN DOKTOR VE PROFESYONEL KLİNİK EKİBİNE SAHİPTİR. BÖLÜM, UZMAN DOKTORLARI, TÜM TEŞHİS ÜNİTELERİ İLE TATİL GÜNLERİ DE DAHİL 24 SAAT KESİNTİSİZ HİZMET VERMEKTEDİR.

Farklı sebeplerden dolayı hastanede anlık bakıma ihtiyaç duyanlar kişiler için acil servis hizmet verir. Tam donanımlı ambulans ile 7/24 kesintisiz destek üzerinden hizmet sunulur. Özellikle tüm teşhis üniteleriyle farklı dallarda uzman doktorlar günün 24 saatte boyunca hazır bekler. En önemli etmenler arasında şüphesiz acil durumlarda panik yapmadan doğru müdahale gerçekleştirecek, uzman kadronun acil servislerde yer almasıdır. Böylece hafta sonu ve tatil günleri de dahil olmak üzere, bütün bir yıl boyunca kesintisiz hizmet sağlanır. Mutlaka belirli bir düzen ve tertip altında hastalara müdahale edilecek ortamın sunulması gerekmektedir. Nitekim acil servis bölümü söz konusu olduğunda, hasta çok beklemeden müdahalesinin gerçekleştirilmesi gerekir. Haftanın 7 günü boyunca farklı saatlerde yoğunluk yaşayan acil servisler, bu yüzden değişik departmanlar üzerinden uzman bir kadro ile hizmet sunar.

Acil Servis Ünitesinde Bulunan Uzmanlık Dalları

Acil olarak hastaneye gelen kişilerin ne tür bir problem yaşadığı geniş yelpaze altında değişkenlik gösterebilmektedir. Bu yüzden farklı uzmanlık alanlarına sahip dallar, tam donanımlı ekipman ve kadroyla hazır olarak beklemesi gerekir.

Kadın Hastalıkları ve Doğum

Çocuk sağlığı ve hastalıkları

Dahiliye

Anestezi ve Reanimasyon

Tüm bu alanlarda tecrübeli ve uzman doktorlar özel klinik ekip üzerinden acil servislerde destek verirler. Farklı yaşlara sahip kadın veya erkek ile çocuklar, acil servis üzerindeki belirli alanlara ayrılmış kısımlarda profesyonel yardım alırlar.

Triaj Nedir ?

16.10.2009 tarih ve 27378 sayılı Resmi Gazete yayımlanarak yürürlüğe giren Yataklı Sağlık Tesislerinde Acil Servis Hizmetlerinin Uygulama Usul ve Esasları Hakkında Tebliğde;

Acil servislerde hastaların aciliyetlerinin belirlenmesini sağlayarak insanlar arasında kargaşanın önlenmesine ve daha öncelikli olarak müdahale edilmesi gereken hastalara müdahale edilmesini sağlamaktadır.

Günün farklı saatlerinde acil servis aşırı yoğun bir dönem geçirebilmektedir. Ancak acile gelen kişilere anlık müdahale edilmesi gerektiğinden dolayı, sorunlara bağlı olarak belli bir sıra gerekir. İşte bu yüzden yasal prosedür dahilinde yürürlüğe giren triaj sistemi sağlanmaktadır. Bu sistem sayesinde acil serviste hastaların aciliyetinin belirlenmesi kolayca gerçekleştirilir. Böylece kargaşa önlenir ve daha önce müdahale edilmesi gereken hastalara öncelik verilir. Bu şekilde hayati risk taşıyan ya da erken müdahale edilmezse hayati riske girecek hastalar için etkili çözümler sağlanmaktadır. Bu yüzden Sağlık Bakanlığı bünyesinde resmi gazete ile yapılan yayın doğrultusunda, bu sistem yürürlüğe girdi ve hizmet sunuluyor.

Acil Servis Ünitelerinde Farklı Alanlar

Hastaların yaşadıkları probleme bağlı olarak kategoriye ayrılması büyük önem taşımaktadır. Bu sayede sorunların daha kısa süre içinde anlaşılması ve müdahale edilmesine olanak elde edilir. Bunu gerçekleştirmek içinse acil servis bölümünde farklı alanlar bulunmaktadır.

Yeşil Alan

Daha çok ayakta tedavi edilebilecek hastalar için ayrılmış alındır. Hafif derecedeki farklı ağrılar, yüksek risk taşımayan sorunlar, hayati bulguları stabil olan her türlü belirtiler, dikiş, küçük seyrek ya da basit yaralar, psikolojik bozukluk veya davranışlar için bu bölümde tedavi gerçekleştirilir.

Sarı Alan

Kalıcı hasar ortaya çıkmaması için mutlaka hekim tarafından görülmesi gereken hastalar için ayrılmış alandır. Ancak buradaki fark, bir süre daha bekleyebilir hastaların buraya alınmasıdır.

Kırmızı Alan

Bu alan daha çok 2 farklı kategori üzerinden değerlendirilmektedir

1. kategori hayatı tehdit eden ve eş zamanlı olarak tedaviye alınması gereken hastalara ayrılmış alandır. Buradaki hastalar hiç bekletilmeden doğrudan tedaviye alınırlar.

2. kategori ise hayati tehlikesi yüksek olan ve en fazla 10 dakika içerisinde değerlendirilmek suretiyle, müdahale gerçekleştirilmesi gereken alandır. Genelde her iki kategori de ölüm tehlikesi taşımaktadır fakat müdahale noktasında süre farklılığı ile ayrılmaktadır.Gerçekleştirilen bu düzen ve tertip sayesinde acil servisler hastaları çok daha etkili şekilde ve hızlı tedaviye alabilmektedir. Böylece daha doğru teşhis konarak olası sorunlar tamamen ortadan kaldırılır.