0850 460 95 75

Kulak Burun BoğazÜst Solunum Yolu Enfeksiyonu


Üst solunum yolu enfeksiyonu, virüsler ve bakteriler tarafından oluşur. Halk arasında “üşütme” ya da “soğuk algınlığı” olarak bilinen hastalık tam olarak budur. Etkenlere göre değişen belirtiler ortaya çıkabilir. Üst solunum yolu enfeksiyonu geçiren kişilerde burun akıntısı, baş ağrısı, hafif ateş, eklem ağrısı görülür.Bakteriyel enfeksiyonlarda ilave olarak ateş tabloya eklenir. Önce viral enfeksiyon şeklinde başlayıp üzerine bakteriyel enfeksiyon eklenir. Örneğin faranjit olduğunda boğaz ağrısı, gırtlak enfekte olduğunda ise ses kısıklığı ortaya çıkar.

Bunun dışında sinüslerimiz enfekte olduğunda ağrı ve ateş ortaya çıkar. Eğer ateş yoksa bakteriyel enfeksiyon yoktur. Viral enfeksiyonlarda ise burun akıntısı, vücutta kırgınlık ve halsizlik görülür.

Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?
Üst solunum yolu enfeksiyonu, hangi bölgeyi etkiledi ise ona göre isim alır ve tedavisi de o şekilde değişir. Örneğin larenjit olduğumuzda, ses kısıklığı, öksürük, hafif balgam olması durumu görülür. Muayenede de ses teli çevresinde kızarıklık görülür. Bu durumda sıvı tüketimini arttırmak, konuşmanın azaltılması, burna tuzlu su uygulanması ve mentollü okaliptuslu buhar uygulaması önerilir.

Farenjit olduğumuzda da sıvı tüketimini arttırmak, antiseptik sprey ve bazı ilaçlar kullanılabilir. Sinüzit olduğumuzda akıntı ve ateş varsa belki antibiyotik kullanımı önerilir. Tüm bu enfeksiyonlarda burnu tuzlu su ile yıkamak faydalıdır. Bu şekilde burundan gelen mikroplar öldürülmüş olur.

Mentollü buhar uygulaması da çok etkilidir. Kaynar suyu bir kabın içine döktükten sonra mentollü okaliptuslu solüsyonu onun içine atarak ve kafamızı havluyla kapayıp 5-10 dakika bu buharı solumak, burnun tuzlu su ile yıkanması, sıcak ılık içecek tüketimi tedavide çok yardımcıdır. Semptomatik olarak ilaç da kullanılabilir.

Nedene yönelik hareket etmek önemlidir. Ayrıca hastaların, doktora danışmadan şu iyi geliyormuş gibi kulaktan dolma bilgilerle, tedavi uygulaması daha kötü sonuçlara yol açabilir. Örneğin, mentollü buhar uygulamasının iyi geldiğini bir önceki paragrafta belirtmiştik ama eğer hastamızın, akciğerlerinde sorun var ise buhar uygulamasını önermeyebiliriz.