0850 460 95 75

ارتوپدی و تروماتولوژی

درباره بخش

ارتوپدی در اصل به معنای کودک (paedia) صاف, درست (orthos) می باشد و شاخه از پزشکی است که اختلالاتی را که در سیستم عضلانی, اسکلتی رخ می دهد بررسی می کند. با توجه به کنترل های انجام شده توسط پزشک، ناراحتی و مشکلات بیماران در معرض خطر و علل ناراحتی آنها مشخص و فرآیند درمانی مطابق با آن آغاز می شود. مشکلات حاد و مزمن سیستم عضلانی, اسکلتی و مفصلی با معاینه دقیق و به کمک روشهای تشخیصی خاص قابل شناسایی و درمان می باشد. درمانها شامل طیف وسیعی از روشها مانند تعویض مفصل (پروتز), تزریق داخل مفصلی, کمک گیری از تب فیزیکی و انجماد مفصلی می باشد.

در موارد شکایت از کوتاهی قد, اختلال در شکل ظاهری, اختلالات اسکلتی مادرزادی و تکاملی این شاخه از علم هر زمان به یاری دیگر رشته های پزشکی رسیده است.

علاوه بر اینها، این شاخه درمان را برای بیماران مبتلا به آسیب های ورزشی مختلف از جمله پیچ خوردگی مفصلی و دررفتگی ها به صورت پیگیری یا جراحی بسته (آرتروسکوپی) و باز را فراهم می کند.

تروما یک شاخه ای از علم است که مشکلات وارده از آسیبهای جزئی یا عمده ای را شناسایی و درمان می کند.در نوزادان, کودکان و بالغین شدت آسیب و جراحت به بیان دقیق تر تروما به شدت آسیب بستگی دارد. به همین دلیل هر آسیب به روش و اصول مناسب با مداخلات مناسب خاص خود اصلاح و درمان می شود. همانطور که با توجه به آسیب وارده در بیماران اختلالات متفاوت به وجود می آید، باید کنترل و آزمایشات کافی در این زمینه انجام شود.

این شاخه از پزشکی در کنار این مطالب برای بیماران نیاز به قطع عضو و مراقبتهای بعد از عمل و اعمال عضو مصنوعی (اورتز و پروتز) همیشه در کنار بیماران می باشد و یاری لازم را می کند.

برای انجام مداخلات لازم، شکایت های بیمار گوش داده می شود و با توجه به این، مشکل اساسی تعیین می شود. ممکن است آزمایشات و تستهای مختلف برای تشخیص شرایطی که شکایات فعلی را ایجاد کرده است، مورد نیاز باشد.

درمانگاه ارتوپدی و تروما بین ساعت 9 صبح تا 17:30 و شنبه 9 صبح - 13:30 فعال می باشد و در خارج از این ساعات پذیرش بیمار به صورت اورژانس انجام میشود.

پزشکان بخشها