0850 460 95 75

Ortopedi ve Travmatoloji

Ünite Hakkında

Ortopedi düzgün (orthos) çocuk (paedia) anlamına gelir ve kas, iskelet sisteminde ortaya çıkan rahatsızlıkları inceleyen tıp dalıdır. Doktor tarafından yapılacak olan kontrollere göre hastaların rahatsızlık nedenleri ortaya çıkartılarak buna göre bir tedavi süreci uygulanır. Kas-iskelet sistemi ve eklemlerin akut ve kronik problemleri dikkatli bir muayene ile ve belirli tanı yöntemleriyle sağlanabilir. Tedaviler eklem değişimi (protezi), eklem içi enjeksiyonunu, fizik tedavi ve rehabilitasyon ve eklemlerin dondurulması gibi geniş bir yelpazeden oluşur.
Kısa boy, görünüm bozuklukları, konjenital (doğumsal) ve gelişimsel iskelet rahatsızlıklarından şikayeti olan hastaların yardımına diğer tıbbi dalların yanında her zaman ortopedi gelmiştir. Ayrıca bu dal çeşitli spor yaralanmaları, eklem burkulmaları, gerilmeleri ve çıkıklarında gerekli takip veya kapalı cerrahi (artroskopik ) den açık cerrahiye kadar işlmeler ile hastalara tedavi amaçlı destek vermektedir. Travmatoloji, küçük ya da büyük bir kaza sonucu oluşan yaralanmaların tedavisini yapan bilim dalıdır. Bebek, çocuk ve yetişkin Yaralanmanın daha doğru ifadesiyle travmanın şiddeti gerçekleşen kazanın şiddetine göre değişiklik gösterir. Bu nedenle her yaralanma kendi oluş şekline ve şiddetine uygun bir müdahale ile doğru bir teknik ve tedavi uygulanarak düzeltilir. Yaşanan olaylarda hastaların almış oldukları darbelere göre farklı rahatsızlıklar ortaya çıkacağından öncelikle bu konuda yeterli kontrol ve testlerin yapılması gerekir.
Bu tıp dalı ampütasyon gerektiren vakalarda, postoperatif bakım ve yapay eklemler (ortez ve protezler) uygulamalarında her zaman hastaların yanındadır ve onlara gereken desteği vermektedir. Yapılacak olan müdahaleler için öncelikle hastanın şikayetleri dinlenir ve buna göre rahatsızlığın hangi bölümde olduğuna karar verilir. Var olan şikayetlere neden olan rahatsızlığın teşhisi için farklı testler ve uygulamalılar yapılması gerekebilir.

Ortopedi ve Travmatoloji Polikliniğimiz Hafta içi 09:00 – 17:30, Cumartesi 09:00-13:30 arasında ve mesai saati dışında icapçı olarak hizmet vermektedir.

Ünite Doktorlarımız