0850 460 95 75

Ortopedi ve Travmatoloji


Ortopedi ünitesi iskelet sistemimiz ve vücut yapımız için önemli hastalıkların tedavi edildiği bölümdür. Bu bölüm genellikle kemik ve eklemlerde meydana gelen rahatsızlıkları ele alarak bu rahatsızlıkların tedavi edilmesi ile ilgilenir. Bilindiği gibi hareket sistemimizi sağlayan kemiklerimizin sağlıklı bir işlev içerisinde olması için bütünlük içerisinde hareket etmesi gerekiyor. Kemiklerde meydana gelen bir sorun ya da sıkıntı iskelet sistemimizin genel işlevini bozacağından bir takım hastalıkların da ortaya çıkmasına neden olur. Bu nedenle baş gösteren rahatsızlıkların tedavisinde ortopedi bölümünden yararlanılır. Sadece kemik ve eklemler ile ilgili değil aynı zamanda kasların hareket etmesini sağlayan lifler ve bağların tedavisinde de ortopedi bölümüne başvurulması gerekir.

Darbeye Bağlı Ortaya Çıkan Rahatsızlıkların Tedavisi


Özellikle trafik kazaları ya da sert bir cismin neden olmuş olduğu kırıkların tedavisinde ortopedi branşında yapılan bir takım işlemler ile tedavi süreci başlar. Özellikle kemiklerin kırılmasına bağlı olarak gelişen anatomik bozukluklarda kırılan kemiğin kırıldığı noktadan yeniden düzgün bir şekilde kaynamasının sağlanması oldukça önemlidir. Kırık vakalarında tomografi ve mr gibi film yöntemleri uygulanarak kırık olan kemiğin son durumu görülerek nasıl bir tedavi yolu izleneceğine karar verilir. Özellikle kırık olan kemiklerin yeniden kaynaması için hareket kısıtlığı söz konusu olduğundan ortopedi tarafından alçı yöntemi uygulanarak kemiğin kırıldığı noktadan kaynaması sağlanır. Ancak kırılan kemiklerin çok ince parçalara ayrılması durumunda ameliyat edilme durumu söz konusu olabilir. Böyle bir durumda doku ve kemik kaybına bağlı olarak eksilen yerlerin yeniden toparlanması ve hareket bütünlüğünün sağlanması oldukça önemlidir. Geniş çaplı kemik kırıklarında kemik eksikliği çok fazla ise platin ile destek sağlanarak kemik bütünlüğü sağlanmış oluyor. Ancak platinli ya da platinsiz kemik kırıklarında ortopedi tedavisinden sonra kireçleme gibi istenmeyen durumların giderilmesi için de fizik tedavi yöntemlerinin uygulanması gerekir.

Ortopedi

Lif ve Bağ Kopmalarında Ortopedinin Önemi


Vücudumuzdaki kaslarımızın kemiklerimiz ile koordinasyonunu sağlayan ve kolay hareket etmemize yardımcı olan lif ve bağlar oldukça hassas bir yapıya sahiptir. Özellikle ani hareket ve spor branşlarındaki durumlarda lif ve bağ kopması vakaları sıklıkla görülüyor. Kasları çevreleyen liflerin kopması durumunda çevresinde ödem meydana gelir. Yine diz eklemi içindeki menisküs yırtıkları da oldukça ağrılı bir sürecin başlamasına da neden oluyor. Menisküs ameliyatlarında ortopedi uzmanları tamir prosedürü uygularlar. Ancak menisküs ameliyatından sonra bir müddet sorunlu olan bölgenin hareket ettirilmemesi gerekir. Bu konuda ortopedi doktorlarının vermiş oldukları programlar ve tedavi neticesinde fizik tedavi önerileri mutlaka değerlendirilmeli.

Lif kopmasının haricinde bir diğer önemli olan yapı olan bağların da kopması oldukça büyük sorunların ortaya çıkmasına neden oluyor. Bağ denilen yapı kemikleri birbirine bağlayan ve birbirinden bağımsız olan kemiklerin bütünsel olarak hareket etmelerini sağlayan bir yapıdır. Bağ kopması neticesinde kemikler arasındaki köprü düzeni bozulduğundan istemsiz hareketlerin ortaya çıkmasına neden olur. Bağ kopmasına bağlı ortopedi ameliyatları menisküs yırtıkları için yapılan ameliyatlara göre çok daha zordur. Hem tedavi süresince hem de tedavi sonrasında hastaların oldukça dikkat etmesi ve ani hareketlerde bulunmaması gerekiyor. Aksi takdirde hasarlı olan bağların yeniden kopma riski söz konusudur.

Ortopedinin İlgilendiği Diğer Tedavi Yöntemleri


Burkulmaya bağlı olarak gelişen şikayetler de bu ünite tarafından değerlendirilir. Vücutta bir darbeye bağlı olarak gelişen kemik ve doku ezilmesi nedeni ile hareket edemeyen kemiklerin tedavisinde atel ile istirahat yöntemi kullanılır. Aynı zamanda yaşın ilerlemesine bağlı olarak kemiklerde meydana gelen şekil bozukluklarında da tıbbın bu branşının etkili olduğu söylenebilir. Özellikle vücut için önemli olan bir takım minerallerin eksik olmasından dolayı ortaya çıkan kemik hastalıkları ile de diğer branşlarla birlikte ortopedi ilgilenir. Kemiklerin gelişimi için önemli olan besin kaynağı olan kalsiyum bazı kişilerde yetersiz olduğundan belli bir yaştan sonra kemik erimesi gibi istenmeyen rahatsızlıklar ortaya çıkıyor. Kemik erimesi hızının ve çeşidinin tam olarak nasıl olduğunun tespit edilmesi konusunda ilgili testler yapılarak bu konuda tedavi yöntemleri geliştirilir. Yapılan bu testler neticesinde kemik erimesine neden olan kalsiyum eksikliği tespit edilerek hastanın takviye kalsiyum ilaçları ve kalsiyum ağırlıklı beslenmesi önerilerek bu sorunun çözümü, için önemli bir adım atılır.

Fıtık Rahatsızlıklarında Ortopedinin Önemi


Fıtık rahatsızlığı birçok tıp branşını yakından ilgilendiriyor. Bu nedenle bir takım tıp branşları belirli hastalıklar ile eş güdümlü bir tedavi yöntemi geliştirerek tedavi yöntemlerini belirliyorlar. Bu hastalıklardan birisi olan fıtık şikayetleri kemiklerin arasına sıkışan kemik içi sinirlerinin ortaya çıkardığı bir rahatsızlık olmasından dolayı ortopedi fıtık bölgesinde meydana gelen kemik rahatsızlıklarının tedavisinde önemli yöntemler belirliyor. Bu branşa ait hastalıklarda hastaların dikkat etmeleri gereken çok önemli noktalar söz konusudur. Öncelikle doktorların vermiş oldukları ilaçları ve tedavi yöntemlerini tam olarak uygulamaları gerekiyor. Tedavi süresince de önerilen hareketlerin yerine getirilmesi büyük önem arz ediyor.

Ortopedi ve Travmatoloji Polikliniğimiz Hafta içi 09:00 – 17:30, Cumartesi 09:00-13:30 arasında ve mesai saati dışında icapçı olarak hizmet vermektedir.

Ünite Doktorlarımız