0850 460 95 75

Diyet ve BeslenmeOkul Çağı Çocukluk Döneminde Beslenme


Okul çağı çocuğu beslenmesi

Bir toplumun çekirdeğini oluşturmasının yanında sürekli bir büyüme ve gelişme süreci içerisinde olan okul çağı çocuğunun sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenmesi çok önemlidir. Okul çağı çocukluk döneminde beslenme yetersizliklerinden en çok etkilenen gruplardan biridir okul çağındaki çocukları. Buna ek olarak çocukluk döneminde edinilen yanlış beslenme alışkanlıkları, çocukların ileri ki yaşamlarında kalp hastalıkları, yüksek tansiyon ve şişmanlık gibi hastalıklar için temel risk faktörü oluşturur.

Okul Çağı Çocukluk Döneminde Beslenme Okul Çağı Çocukluk Döneminde Beslenme

Okul çağı döneminde kaliteli bir şekilde yeterli olarak beslenmesi çocukların hem sağlıklı bir şekilde büyüme gelişmelerini sağlamak hem de okul başarısını artırması için çok çok önemlidir. Gerekirse okul çağındaki çocuklarımıza diyetisyen yardımı ile dengeli beslenme alışkanlığı kazandırmalıdır.
 
Okul çağı çocukluk döneminde beslenme yetersizliklerinden en çok etkilenen gruplardan olan çocukların sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenmesi çok önemlidir.
 

OKUL ÇOCUKLUĞU DÖNEMİNDE BESLENME

Okul Çağı Çocukluk Döneminde Beslenme

Büyüme ve gelişme çocuk kaç yaşında olursa olsun sürekli olarak devam eden bir süreçtir. Bu sürecin devam etmesinden dolayı çocuklar yetişkinlere göre daha fazla enerjiye ihtiyaç duymaktadırlar. Bu yüzden beslenme her yaş grubunda olduğu gibi çocukluk döneminde de en önemli unsurlardan biridir. Çocuklarda 6-12 yaş okul çocukluğu dönemi olarak kabul edilmektedir.
 
Psikolojik olarak artı bir parantez açacak olursak, okul çağı çocukluğu dönemindeki çocuklar yapı olarak yetişkinlere nazaran daha duygusal olduklarından dolayı aile içinde ve çevresel olumsuz her türlü etmen onları çabucak etkilemektedir. Bu durumdaki çocuklarda içe dönüklükle beraber iletişim eksikliği yaşanmaktadır. Aynı zamanda derslerinde başarısızlık ve asi davranışlar sergileme şişman çocuklarda gözlenen genel davranışlardır ve bu durumda uzman bir diyetisyen yardımının yanında bir de uzman bir psikolog yardımı da gerekebilmektedir.
Okul çocukluğunda beslenme bireysel, çevresel ve ailesel olarak birçok faktörlerden etkilenmektedir.  Ailenin beslenme üzerinde ki tutumu oldukça önemlidir. Sağlıklı beslenme alışkanlığının kazanılması için;
  • Aile çocukla beraber yemek yemeli,
  • Her sabah mutlaka kahvaltı yapılmalı,
  • Kahvaltı ve akşam öğünleri birlikte yenmeli,
  • Öğün saatleri aynı saatler olmalı,
  • Öğünlerde sağlıklı alternatifler olmalı,
  • Sebze, meyve, yoğurt ve süt gibi besinlerden oluşmalı,
  • Yararlı olacak düşüncesiyle tadı kötü, kokusu ve görüntüsü iyi olmayan besinler verilmemelidir.
Çocukluk döneminde bütün besin öğelerinden zengin ve dengeli bir şekilde beslenmek gerekmektedir.  Üç ana öğünle beraberinde 2-3 ara öğün mutlaka yapılmalıdır. Özellikle kahvaltı öğünü çocukluk döneminde hem büyüme ve gelişmesi için hem de okul performansı için oldukça önemlidir. Gece boyunca harcanan enerji ile  karbonhidrat depoları boşalmakta ve kan şekeri seviyesi düşmektedir. Sağlıklı bir alternatifle öğün yapmak kan şekeri seviyesini yükseltmekte ve içocuğun  zihinsel gücünü desteklemektedir. Örneğin; okul kantininden simit, poğaça ya da açma yerine evde yapılmış peynirli sandviç ve süt ya da iştahsız bir çocuk için süt ile meyve, fındık, ceviz  iyi bir alternatif olabilir.
 
Hareketsiz bir yaşam süren ve boş zamanlarının büyük bir bölümünü bilgisayar başında veyahut televizyon başında geçiren, hayatlarında herhangi bir spor aktivitelerine, egzersizlere yeterince yer vermeyen okul çağı çocukluğu dönemindeki çocuklarda maalesef şişmanlık çok büyük bir oranda görülmektedir. Ek olarak bu hareketsiz yaşamda atıştırılan yüksek kalorili yiyecekler bahsettiğimiz bu oranı yükseltmektedir.
Çocuğun günlük protein gereksinimini 1 yumurta, 2 bardak süt ya da yoğurt, 2-3 köfte kadar et-tavuk-balık ya da 1 porsiyon kurubaklagil yemeği karşılamaktadır. Demir, çinko ve B12 eksikliği yaşanmaması adına da kırmızı et tüketimi oldukça önemlidir. Protein ile beraberinde karbonhidrat ve yağ grubunun tüketimi de bu dönemde oldukça önemlidir.

Okul Çağı Çocukluk Döneminde Beslenme Okul Çağı Çocukluk Döneminde Beslenme

Günde 3-4 dilim tam buğday ekmek, 4-5 yemek kaşığı pilav ya da makarna tüketimi karbonhidrat alımı için yeterlidir. Bu dönemde kesinlikle şekerli gıdalardan uzak durulmalıdır. Yağlı tohumlardan günde 2-3 tam ceviz içi, 10-12 adet badem, fındık tüketilmelidir. Yemeklerin zeytinyağı ile pişirilmesi yağda çözünen vitaminler için önemlidir. Düzenli sebze ve meyve tüketimi lif miktarını artıracağı için kabızlık sorunun yaşanmamasını sağlayacaktır. Günde 4-5 porsiyon meyve ve sebze tüketimi yeterli olmakla beraber bu konuda ailenin tutumu oldukça önemlidir. Düzenli olarak öğünlerde sebze ve meyve tüketimi sağlanmalı ve bu konuda baskıcı davranmamak gerekir. Ara öğünler çocuğun gün boyu performansının düşmemesini sağlamakta olup, bu öğünlerde yüksek kalorili ve sağlıksız besinler yerine ceviz, fındık, fıstık, süt, yoğurt, kefir, meyve, sütlü tatlı ya da ince bir dilim kek tercih edilebilir. Yeterli ve dengeli beslenme ile çocuğun vitamin ve mineral gereksinimleri karşılanmaktadır. Bu yüzden ekstradan takviye kullanımına gerek yoktur.

Diğer bağlantılar: Çocukluk çağı, Çocuklarda beslenme, Beslenme tedavisi