0850 460 95 75

Diyet ve BeslenmeKetojenik Diyet


Ketojenik diyet hakkında bilinmeyenler

Ketojenik diyet, son zamanlarda oldukça popüler hale gelen beslenme biçimlerinden bir tanesidir. Ketojenik diyet, ilk başlangıcında yalnızca bazı özel hastalıkların tedavisine destek olmak amaçlı uygulanırken, günümüzde ketojenik diyet zayıflama amacıyla da uygulanmaktadır. Uygulanan ketojenik diyetlerde temel olarak diyetle alınan enerjinin besin ögelerine dağılımı, bildiğimiz diğer standart diyetlere nazaran daha farklıdır. Yağ içeriği oldukça yüksek olan ketojenik diyetlerde karbonhidrat içeriği düşük ve protein içeriği de orta derecededir.  

Ketojenik diyet nedir Ketojenik diyet

Ketojenik Diyette Genellikle Neler Yenir?

Ketojenik diyet listesi balık, et, tereyağı, yumurta, fındık, peynir, krema ve kuruyemişler, sızma zeytinyağı, hindistancevizi yağı ve avokado yağı ve benzeri sağlıklı yağlar, düşük karbonhidratlı sebzeler, tuz, biber, avokado ve çeşitli sağlıklı bitki ve baharatlar içermektedir.  

Ketojenik diyet nedir?

Ketojenik diyet yüksek yağ, orta seviye protein ve düşük karbonhidrat içeren, nörolojik hastalıkları tedavi etme sürecinde kullanılan bir diyet modelidir. Epilepsi, Parkinson hastalığı, Alzheimer hastalığı ve travmatik beyin hasarı, felç ve otizm tedavisinde kullanılmaktadır.  

Aynı zamanda zayıflama amaçlı diye olarak da tercih edilen bu beslenme tarzının uzun süre devam ettirilmesi vücut üzerinde bazı zararlı etkilerinin olmasından dolayı sürdürülebilirliği yüksek olmayan bir beslenme biçimidir. Bu açıdan vücutta neden olabileceği olası zararlar nedeniyle uygulaması oldukça zor olan ketojenik diyetleri uygulamak isteyen kişilerin sürekli olarak tıbbi takip altında uzman bir diyetisyen kontrolünde diyetlerini sürdürmeleri gerekmektedir.
 

Son yıllarda kilo verme sürecinde de kullanılmaya başlayarak popüler olan ketojenik diyet modelinde, karbonhidratlardan sağlanan glikoz miktarı yeterli olmadığından vücut yağları parçalayarak elde ettiği keton cisimleri enerji kaynağı olarak kullanmaya başlar. Bu olaya ketozis adı verilmektedir. İnsülin direncine sahip bireylerde, kilo kaybetmekte zorluk çeken bireylerde kısa süreli olarak uygulandığında başarılı sonuçlar görülmektedir. Ancak gebelik dönemi, emzirme dönemi, genetik hiperkolesterolemi, kolesistektomi sonrasında, yeme bozukluklarında ve sporcu beslenmesinde uygun değildir. Yapılan çalışmalar hayvan deneyleri olduğundan dolayı insanlar üzerindeki etkileri tam olarak bilinmemekte ve beyin bu süreçte enerji kaynağı olarak kullandığı keton cisimleri uzun sürede kullanamamaya başlar bu yüzden uzun vadede yapılması sağlığı olumsuz etkilemekte olup 6 aydan uzun bir süre yapılması önerilmemektedir.  

Ketojenik diyet nedir Ketojenik diyet nedir
 

Ketojenik diyette porsiyon miktarı ise tamamen kişiye özgü olarak hesaplanmaktadır. Bu süreçte en önemli nokta ketozis durumunun yaşanması için günlük 50 gramın altında karbonhidrat tüketmek gerekir. Protein miktarı ise kilogram başına 1,2 gramdan hesaplanarak geriye kalan enerji miktarı yağdan sağlanması gerekir.  Örneğin, 1800 kaloriden hesaplanan bir ketojenik diyet için, 180 kalori karbonhidrat, 432 kalori protein ve 1148 kalori yağdan sağlanmalıdır.  

Porsiyon miktarları ise şu şekilde olabilir; 3-4 adet yumurta 3-4 dilim peynir 8-9 adet köfte ya da 240 gr. tavuk/balık 2 porsiyon süt ve süt ürünleri 1 dilim ekmek ya da 1 kepçe çorba 2 porsiyon sebze 8 porsiyon yağ  (3-4 tatlı kaşığı zeytin yağ, 10-15 adet badem/fındık ya da 10 adet tam ceviz, 10-15 adet zeytin )  

Genellikle diyetlerde yer alan çeşitli yasaklardan oluşan bir beslenme programı olan ketojenik diyetler bu nedenle popülerliğini oldukça artırmıştır. Ketojenik diyet ile beslenmenin bazı hastalıklarda oluşabilecek semptomlarının azaltılmasında etkisi kanıtlanmıştır ve bu açıdan ketojenik diyet çok sayıda bilimsel araştırmalara konu olmuştur ve halen araştırılmaya devam edilen etkileri bulunmaktadır.
Diyette serbest olan besinler, hayvansal kaynaklı proteinler, kırmızı et, balık, kümes hayvanları, yumurta, peynir, doğal yağlar, yağlı tohumlar, düşük karbonhidratlı sebzeler olup yasak olan besinler ise tüm tahıllar, meyveler, kök ve nişastalı sebzeler, süt, yoğurt, kuru baklagiller, unlu gıdalardır.  

Özetle Ketojenik Diyetlerin Faydaları ve Etkileri

20’nin üstünde çalışma hızlı kilo verdiren ketojenik diyetin kilo kontrolünün yanında diyabet, epilepsi, kanser ve alzheimer gibi insan vücudunu yoran etkili hastalıklara karşı faydaları olabileceğini ortaya koymuştur. Ketojenik diyetler iyileşmeye yardımcı olabilen diyet çeşitleri arasında yer almaktadır. Ketojenik diyet uygulamak, kilo vermek ve hastalıklar için risk faktörlerini azaltmak için etkili bir yoldur. Araştırmalar göstermiştir ki, ketojenik diyet sıklıkla önerilen düşük yağlı diyetlere göre çok daha üstündür. Ketojenik diyet o kadar yoğundur ki, kalori saymadan veya yiyecek alımını takip etmeden kilo verebilirsiniz.  

Diğer Bağlantılar: diyet, kanser, diyabet, beslenme, kilo