0850 460 95 75

Kulak Burun BoğazKepçe Kulak Ameliyatı


Kepçe Kulak
Kepçe kulak, kulaklarda en sık rastlanan şekil bozukluğu deformitesidir. Kepçe kulak, kulakların olması gerektiğinden biraz daha açık şekilde durması haline denir. Kulakların açık durmasıyla birlikte kulak kıvrımlarının az gelişmiş ya da hiç gelişmemiş olabilir, bu durumda kulak kepçesi bir kaşığın iç yüzü gibi daha düz bir görünüm alır.Kulaktaki şekil bozukluğunun hamilelik sırasında bebeğin anne karnındaki duruş ya da bebeklik çağında yatış pozisyonu ile ilgisi yoktur. Bebeklik döneminde kulakları düzeltmek için başın etrafında kulakları sargı ile yatırmaya çalışmanın hiçbir yararı yoktur.

Kepçe kulak ameliyatı
Kepçe kulak ameliyatı, adayın yaşına bakılarak genel anestezi altında da yapılabilir, lokal anestezi altında da yapılabilir. Erişkin yaşta olanlar sadece kulağı uyuşturarak lokal anestezi ile ameliyat edilebilir. Ancak çocuklar, ürkek ve hırçın davranabiliceklerinden dolayı cerrahın rahat çalışabilmesi için genel anestezi altında ameliyat edilir. Ameliyat, her bir kulak için yaklaşık 30-40 dakikadan toplam yaklaşık 1-1,5 saat sürer.

Kepçe kulak ameliyatından sonrası
Ameliyatın ardından kulaklarınızda 3 gün boyunca kalacak olan bir bandaj olucaktır. Ameliyattan sonra ağrı hissedebilirsiniz, ancak bu ağrı sizi rahatsız edecek kadar şiddetli olmayacak. İlk bir kaç gün kullanacağınız ağrı kesici ilaç sizin iyileşme dönemini rahat geçirmenizi sağlar. Ameliyattan 3 gün sonra kontrole geleceksiniz. Kontrol sırasında bandaj açılacak, bandaj açıldığında kulaklarınıza baktığınızda hafif şişlik ve morluklar görebilirsiniz. Bunlar normaldir. 1 hafta içinde kendiliğinden düzelir. Bandajın açıldığı gün banyo yapmaya başlayabilirsiniz. Ameliyat yerini kendi kendine eriyen gizli dikişlerle kapatılacağı için ayrıca dikiş aldırma sıkıntısı yaşamayacaksınız. Ameliyat olduktan sonra ilk 3 ay kulaklarınızı darbelerden ve öne doğru katlanma hareketinden sakınmalısınız. Kepçe kulak operasyonu sonrası ilk 3 ay içinde olabilicek ters bir hareket, iç dikişlerin atmasına neden olarak kulağın eski haline dönmesine yol açar. Bu durum sağlık açısından tehlikeli değildir, ama ameliyat tekrarına neden olur. Operasyonun sonrasında ilk 3 ay korunduğu takdirde kıkırdaklar artık o şekilde kaynamış olcağı için bundan sonra darbe gelse de şekilleri bozulmaz.

Bu ameliyat, sadece kulağın dış görünüşünü düzeltmekle kalmaz, psikolojik durumunuzu da düzeltir. Artık kulaklarınızı örtmek için saçlarınızı uzatmak zorunda kalmazsınız.