0850 460 95 75

Kulak BUrun Boğaz


Nefes alma, koku algılama ve sesleri duyma gibi fonksiyonlar KBB ünitesinin çalışma alanındadır. Kulak, burun ve boğaz bölümü birçok duyu organınyla ilgilenmektedir. Bu organları tedavi eden bölüm kulak, burun, boğaz bölümüdür. Kısacası KBB ünitesi olarak bilinir.

Kliniğe göre muayene yöntemleri ve araçları da değişmektedir. Muayenelerde, hastalık teşhisi için gerekli laboratuvar testleri, radyolojik tetkikler yapılmaktadır. KBB ünitesi de kendi içerisinde farklı çeşitlere ayrılır.

Özellikle, kulak burun boğaz rahatsızlıklarına bakan birimler herbiriyle de ilgilenmektedir. Kulak hastalıkları, genellikle kulak ile beyni ilgilendiren rahatsızlıklara bakar. Burun ve boğaz hastalıkları, genellikle baş ve boyun kısmına bakmaktadır. KBB ünitesinin poliklinik içerisinde vermiş olduğu hizmetlerde farklılık gösterir.

KBB Ünitesi Hizmetleri


KBB ünitesi hizmetlerinin başında Rinoplastide kullanılan Piezo Ultrasonik Rinoplasti gelmektedir. Bu işlem oldukça yeni bir sürece dayanmaktadır. Kemik şekillendirme olarak bilinir. Oldukça iyi sonuçlar alınan bu yöntemle rinoplasti ameliyatlarında morluk ve şişlik minimale inmekte ve aynı zamanda iyileşme süreci de kısalmaktadır.

Kişilerde oluşan herhangi bir kulak probleminde de aynı üniteden yararlanılır. Özellikle kulak zarıyla ilgili onarım işlemlerinde KBB ünitesi hizmet verir. Ayrıca, kepçe kulak operasyonlarında başvurulması gereken birim KBB ünitesidir. Tüm bunların yanı sıra boğaz enfeksiyonlarının ve üst solunum yollarının enfeksiyonlarının tedavisi de birimin hizmetlerinden birisidir. Ayrıca, deviasyon ameliyatı ve uyku problemleri için de KBB ünitesine başvurulur.

Piezo Ultrasonik Rinoplasti Nedir?


Piezo cerrahisi yeni nesil kemik şekillendirme yöntemi olarak bilinir. Bu yöntem teknik olarak yeni ve başarılı bir yöntemdir. Yöntemden olumlu sonuçlar alınması klinikte bu yöntemlerin yaygınlaşmasını sağlamıştır. Piezo yöntemi ultrasonik dalgalar yaratmaya yardımcı olmaktadır. Bu sayede ameliyattan sonra kişide şişlik daha az olmaktadır. Bu yöntem ile hastalar günlük yaşamına da kısa sürede dönebilmektedir.

Piezo yöntemi genellikle burun estetiğinde kullanılmaktadır. Burun estetiği sırasında ise büyük avantajlar sağlar. Yöntem hassas olan tüm alanlarda kullanılabilir. Doktorlar için yöntemin kullanılması oldukça kolaydır. Bu yöntem sayesinde yumuşak doku hasar görmez. İyileşme süreci daha kısa olur. Ayrıca hastalarda şişlik ya da kızarıklık süresi daha az yaşanır.

Ameliyatta burun içi mukozası zarar görmez. Bu sayede burun içi kanama da oldukça az yaşanır. Yöntem ince işleme olanak sağladığından burunda da ince işlem yapılabilir. Piezo Ultrasonik Rinoplasti yöntemi kulak burun boğaz ünitesi hizmetlerinden birisidir.

Timpanoplasti Ameliyatı Nedir?


Timpanoplasti ameliyatı kulak zarı onarımı olarak bilinir. Bu yöntem genellikle kronik hale gelmiş orta kulak problemlerinde uygulanır. Timpanoplasti ameliyatı kişilerde işitme sisteminin doğru çalışmasını sağlar. Çünkü, orta kulakta bulunan kemik içindeki iltihabın temizlenmesi sağlanır.

Ameliyatın seyri kişinin rahatsızlığına göre değişir. Bazen yalnızca kulak zarı deliğinin onarılması yeterli olabilmektedir. Bazı durumlarda ise ses iletimi için kemikçiğin de onarılması gerekir. Ameliyat doktorun yapacağı muayeneye göre değişmektedir. Timpanoplasti ameliyatı KBB ünitesinin vermiş olduğu sağlık hizmetlerinden birisidir.
Kulak Burun Boğaz

Kulak Tüpü Takılma İşlemi


Kulak tüpü Ventilasyon tüpü olarak da bilinir. Genellikle kronikleşen akut orta kulak iltihaplanma durumlarında tüpe ihtiyaç duyulur. Ayrıca, kulak zarında çökme olması halinde de kulak tüpü takılmaktadır. Bazı durumlardan dolayı östaki borusunun yeteri kadar gelişmediği hastalarda uygulanabilir. Aynı şekilde kulak zarı gelişimini tamamlamayan hastalar için de gereklidir.

Kişilerde uçuş ve dalma esnasında oluşan baro travmalarda kulak tüpü uygulanır. Kulak tüpleri silindir şeklinde olan tüplerdir. Genellikle KBB uzmanı tarafından kulakta açılan deliğe yerleştirilir. Farklı malzemelerden üretilebilirler. En sık tercih edilen kulak tüpleri metal ve plastikten yapılmıştır Tüpler sayesinde kişiler daha doğru işitme sistemine sahip olurlar. Kulak burun boğaz hizmetlerinde en fazla yararlanılan hizmetlerden birisi de kulak tüpüdür.

Kepçe Kulak Ameliyatı Kulak burun boğaz biriminde yapılan ameliyatlardan birisidir. Kulaklarda en sık rastlanılan deformasyon kepçe kulak durumudur. Kepçe kulak sorunu kulakların fazla açık şekilde durması halidir. Kulakların iç kıvrımı az gelişmişse bu problem görülebilir. Kulak kıvrımı gelişemediği için kulak kepçesi daha düz bir haldedir. Bu deformasyonun bebeklik çağı ile ilgisi yoktur. Yalnızca kulağın gelişimi ve yapısıyla ilgilidir.

Kepçe kulak ameliyatı kulak burun boğaz ünitesi tarafından yapılır. Kulak burun boğaz ünitesi hekimleri muayene sonrasında ameliyat işlemine başlar. Kepçe kulak operasyonu kişinin yaşına bağlı olarak anestezi ile yapılır. Kişinin yaşına göre genel anestezi ya da lokal anestezi yapılabilir. Lokal anestezi genellikle yetişkin kişilerde yapılmaktadır. Kulak lokal şekilde anestezi edilir ve operasyona başlanır. Ameliyat genellikle 2 saat kadar sürebilmektedir.

Üst Solunum Enfeksiyonlarında Tedaviler: Kulak burun boğaz ünitesi boğaz enfeksiyonlarında da hizmet vermektedir. Üst solunum yolu enfeksiyonlarında neden genellikle virüslerdir. Üşütme ya da soğuk algınlığı olarak nitelendirilir. Rahatsızlığın derecesine göre farklı problemler de ortaya çıkabilir.

Genellikle bu rahatsızlığı yaşayan kişilerde ateş ve burun akıntısı görülür. Bunların yanı sıra baş ağrısı ve eklem ağrısı da yaşanır. Bu problemde hekimler çoğunlukla ilaç tedavisine başvurmaktadır. KBB ünitesinin en fazla hasta hizmet verdiği birim enfeksiyon birimidir. Her yıl binlerce hasta bu rahatsızlığı yaşayarak polikliniğe başvurmaktadır.

Polikliniğinimiz hafta içi her gün 10:30-16:30 saatleri arasında ve Cumartesi günleri 13:00’a kadar hizmet vermektedir.

Ünite Doktorlarımız