0850 460 95 75

Kardiyoloji ve Kalp Hastalıkları


Kardiyoloji kalp hastalıkları ile ilgilenen branştır. Kalp, vücudumuzda dolaşım sisteminin en önemli organıdır. Hayati bir özelliğe sahip olmasından dolayı kalp sağlığı kişinin genel sağlığı ile yakından ilişkilidir. Kalp, vücut için gerekli olan temiz kanı atar damar ile, vücuttaki kirli kanı ise toplar damar ile alarak kanı temizleme ve pompalama görevi görür. Kardiyoloji kalbin genel yapısı hakkında tıbbi hizmet veren bir branş olmasından dolayı, çocuklardan yetişkinlere her yaş grubundan insana hitap eder. Kalp hastalıkları ani kalp hastalıkları ve kronik kalp hastalıkları olarak iki farklı şekilde ortaya çıkıyor. Kişiler kardiyoloji ve kalp hastalıkları kapsamında genellikle çarpıntıdan, kalp damar tıkanıklığına kadar birçok konuda rahatsızlıklar yaşayabiliyorlar. En sık görülen kalp hastalıklarının başında çarpıntı gelmektedir. Genetik, yanlış beslenme, çevresel faktörler ve strese bağlı olarak taşikardi ortaya çıkar.

Kalp Hastalığı Çeşitleri ve Tedavi Yöntemleri


Vücuttaki kolesterol seviyesinin yüksek olması direk tansiyonu etkiler ve tansiyonun kalp atım hızını artırmasına bağlı olarak kalp çarpıntıları meydana gelebiliyor. Kalp çarpıntıları düşük seviyede olabildiği gibi şiddetli bir şekilde de görülebilir. Ancak ister düşük ister yüksek şiddette olsun kalp çarpıntısı başka bir kalp hastalığının belirtisi olabileceğinden zaman kaybetmeden mutlaka kardiyoloji ve kalp hastalıkları bölümüne muayene olmak gerekir. Kalp çarpıntısı şikayeti ile kardiyoloji ve kalp hastalıkları bölümüne gelen hastalara kardiyologlar tarafından Ekg çekilerek kalp atış hızlarına ve nabız durumlarına bakılır. Taşikardinin ortaya çıkmasının nedeni damar tıkanıklığına bağlı değil ise taşikardi sorununun giderilmesi için kullanılan ilaçlar ile hastalığın tedavisine başlanır.

Damar Tıkanıklığı ve Tedavisi


Damar tıkanıklığı en çok görülen kalp hastalıklarından birisi olarak bilinir. Kardiyoloji bölümüne müracaat eden birçok kişi damar tıkanıklığı şikayetine bağlı olarak gelişen rahatsızlıklardan şikayetçidir. Damar tıkanıklığı çeşitli nedenler ile ortaya çıkabilen bir rahatsızlıktır. Özellikle sık alkol ve tütün ürünleri tüketmek, stres, aşırı kilo, yüksek kolesterol ve genetik faktörlerden dolayı kendisini gösterebilir. Damar tıkanıklığı şikayetlerinin en büyük belirtileri göğüs bölgesinde yanma ve ağrı, hissizlik, sırt ve boyun bölgesinde görülen sızılardır. Birçok kişi kalp damar tıkanıklığının belirtilerini kalp krizi olarak algılayabiliyor. Bu nedenle bu belirtilerin ortadan kaldırılması ve hastalığın tedavi edilmesi için mutlaka kardiyoloji ve kalp hastalıkları bölümüne başvurmak gerekiyor. Bu şikayetler ile gelen hastalara öncelikle çeşitli tahliller yapılıyor.

EKG başta gelen tahlil yöntemidir. Bununla birlikte kan tahlili yapılarak kandaki kolesterol oranı tespit ediliyor. Kalpteki tıkanıklık ilaç ile geçecek düzeydeyse verilen ilaçlar ile birlikte damar tıkanıklığı sorunları çözülebiliyor. Ancak kalpteki damar tıkanıklığı ilaç ile geçmeyecek düzeydeyse damar tıkanıklığının giderilmesi için operasyona karar verilebiliyor. Yapılan operasyonun ismi anjiyo olarak bilinir. Bu operasyon ile kalbe giden damarlardaki tıkanıklık gönderilen baloncuklar ile açılıyor. Eğer ki damar tıkanıklığı anjiyo ile geçmeyecek düzeyde ise ve hayati risk mevcut ise açık kalp ameliyatları ile tıkanık olan damarların açılması sağlanır. Damar tıkanıklığı şikayeti sık sık tekrarlanan bir durum ise kardiyoloji ve kalp hastalıkları bölümü tarafından hastaya stent takılarak tıkanıklık uzun bir süre önlenmiş olur.

Kardiyoloji ve Kalp Hastalıkları

Kalp Krizi Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri


Ani ölümlere neden olan kalp krizinin ana nedeni damar tıkanıklığıdır. Damar tıkanıklığı durumunda kalbe giden damarların tıkalı olması ile kanın kalp tarafından pompalanması engellendiğinden bu durum kalp krizi olarak kendisini gösterebilir. Kalp krizi belirtileri diğer kalp hastalıkları ile benzer belirtiler olarak ortaya çıkabilir. Sırtta, omuzda ve göğüste ağrı ve sızı, vücutta morarma gibi durumlar ile karşılaşıldığında zaman kaybedilmeden mutlaka kardiyoloji ve kalp hastalıkları bölümüne gidilerek şikayetlerin dile getirilmesi gerekir. Bu belirtiler ışığında kardiyoloji ve kalp hastalıkları uzmanları tarafından çeşitli tahliller yapılarak tedavi yöntemleri belirlenir. Durumun ciddiyeti fazla ise hasta ani bir şekilde ameliyata da alınabiliyor. Kalp krizine neden olan etkenlerin başında sigara ve alkol tüketimi, aşırı stres, beslenme düzeninin bozuk olması, spor aktiviteleri yapmamak, kolesterol ve şeker düzeyinin yüksek olması gibi nedenler kalp krizinin en büyük nedenleri arasında gösteriliyor.

Kalp krizinin bir başka önemli nedeni de genetik faktörlerdir. Ailesinde kalp krizi geçiren kişilerin kalp krizi ya da kalp hastalıkları yaşamaları muhtemel bir durumdur. Bu nedenle ailesinde kalp krizi geçiren ya da herhangi bir kalp rahatsızlığı olan kişiler kalplerinde herhangi bir rahatsızlık olmasını beklemeden mutlaka kontrol amaçlı kardiyoloji ve kalp hastalıkları bölümünde muayene edilmeleri gerekir. Alınacak erken önemler ile kalp krizi riskleri minimum düzeye düşürülebiliyor. Özellikle yeni doğan bebekler ile çocukların herhangi bir şikayeti olmadan da muayene edilmeleri gerekir. Beslenme ve uyku düzenine, aşırı strese, kilo konusuna azami bir şekilde önem verilmeli ve periyodik olarak kardiyoloji ve kalp hastalıkları bölümüne başvurulmalıdır. Yapılacak kontroller ile kalp sürekli kontrol altında tutulmalıdır.

Unutmayın, sağlıklı bir hayat sağlıklı bir kalp ile başlar


Kardiyoloji Polikliniğimiz Hafta içi 09:00 - 17:30, Çarşamba günleri 09:00-13:00 arasında hizmet vermektedir.

Ünite Doktorlarımız