0850 460 95 75

Kadın Hastalıkları ve Doğum


Kadın doğum ve kadın hastalıkları kapsamında uzman doktorlar hizmet verir. Kadın hastalıkları kapsamında tanısı konulmuş onlarca hastalık çeşidi bulunur. Bu hastalıklar da kendi içerisinde birçok farklı isimle tanımlanmaktadır. Kimileri bulaşıcı iken, kimileri sadece doğum anında ortaya çıkan rahatsızlıklardır. Bunun yanı sıra periyodik olarak belirtilerini gösteren ve ara ara zuhur eden kadın hastalıkları da mevcuttur. İhmal etmeden kadın doğum ve kadın hastalıkları bölümünden randevu alınmalıdır. Erken teşhis hastalıkların tedavisinde en önemli etken olarak görülmektedir. Bunun dışında kadın doğum ve kadın hastalıkları kapsamında bilgilenmek ve bilinçli davranmak da son derece önemlidir. Bu nedenle bu hastalıkların hem belirtileri hem de nedenleri hakkında doğru ve detaylı bilgiler alınmalıdır.

Ağrılı Regl Hastalığı


28 günlük aralarla ortaya çıkan regl periyodik bir kadın hastalığıdır. Buna tıp literatüründe dismenore adı da verilmektedir. Diğer hastalara oranla çok daha şiddetli ağrı hissedilir. Aynı zamanda dolaylı olarak uyku bozukluklarına ve depresyona da neden olmaktadır. Bu rahatsızlıkta kanamalar düzensiz gelmektedir. Bununla beraber çok daha şiddetli kanamalar da kendini gösterebilir. Bu rahatsızlıktan muzdarip kadınlar vakit kaybetmeden kadın doğum ve kadın hastalıkları departmanından randevu almalıdır. Muayenede rahim salgıları incelenir. Fazla görüldüğü takdirde tedavi sürecine girilir. En sık görülen hastalıklardan biridir. Ancak çeşitli hastalıkların da doğrudan nedeni olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle mutlak surette hastaneler ve sağlık kliniklerinde tedavi altına alınması gerekmektedir.

Gebelikte Diyabet Rahatsızlığı ve Bulguları


Gebelikte diyabet en tehlikeli kadın doğum ve kadın hastalıkları listesinde yer almaktadır. Son on yıl içerisinde hem Türkiye'de hem de dünyada görülme oranları artış göstermiştir. Hem anne adayına hem de bebeğe ciddi zararlar verebilir. Bu nedenle öncelikli olarak her hamilenin bir gebelik diyabet testi yapması gerekmektedir. Bu test kadın doğum ve kadın hastalıkları departmanında ücretsiz olarak yapılmaktadır. Bu hastalığa gestasyonel diyabet adı da verilmektedir. Nedenleri tamamen fizyolojik ya da genetik olabilir. Mutlak surette muayene edilmesi ve tanı konulduktan sonra tedavi edilmesi gerekir. Kilo da en önemli nedenlerinden biri olarak görülmektedir. Belirtiler ise yüzeyde kendini göstermez. Bu nedenle ancak diyabet riski testi yapıldıktan sonra tanısı konulabilir. Diğer şeker hastalıklarında olduğu gibi insülin ile tedavi edilebilir. Yeni geliştirilen tedavi aşamalarında kullanılan insülinin bebeğe hiçbir zararı bulunmamaktadır. Düzenli kontrollere gidilerek hastalığın aşamaları an be an takip edilebilir.

Polikistik Over Sendromu


Oldukça nadir görülen bir diğer kadın hastalığıdır. Hiç adet görmemek şeklinde zuhur eder. Birçok farklı belirti ile birlikte ihmal edilmemesi gereken hastalıklardan biridir. Ancak kadın doğum uzmanlarının kontrolü altında hastalığın nedenleri ve belirtileri saptanabilir. Genellikle erkeklerde görülen saç dökülmesi tipi kadınlarda görülebilir. Yeme bozuklukları bu hastalığın hem nedeni hem de belirtisi olarak görülmektedir. Şeker hastalığı da polikistik over sendromunu tetikleyen bir diğer rahatsızlıktır. Obezite olan kadınlarda görülme riski diğerlerine oranla üç kat daha fazladır. Uzman doktorların yazdığı ilaçlarla hastalığın daha fazla ilerlemesi durdurulabilir. Bazı hastalarda hipertansiyon olarak etkilerini gösterebilir. Bu belirtilerden en az birini gören kadınların ilgili departmanlardan randevu alması gerekmektedir.
Kadın Hastalıkları ve Doğum

HPV Virüsü ile Bulaşıcı Kadın Hastalıkları


Birtakım hastalıklar virüsler ile dağılım gösterip bulaşıcı etkilere açıktır. Bunlardan biri de HPV enfeksiyonu olarak tanımlanmaktadır. Son derece riskli ve tehlikeli bir hastalık olarak kayıtlarda yer almaktadır. Seksüel yolla bulaşır. Bazı durumlarda kan ile bulaştığı vakalar da gözlemlenmiştir. Belirtileri ise oldukça çeşitlilik göstermektedir. Küçük siğiller vajina bölgesinde ve dudaklarında yer alabilir. Şiddetli enfeksiyonlar da bu bölgede kendini gösterir. İlk muayenelerden sonra enfeksiyonun azaltılmasına yönelik ilaçlar yazılır. Bu ilaçları periyodik olarak ve nizami bir şekilde kullanmalıdır. Akabinde ilaçlar bittiğinde yeniden muayene edilmelidir. Enfeksiyona neden olan virüsün HPV mi yoksa başka bir virüs mü olduğu tespit edilir. İdrarında yanma hisseden kadınlar gecikmeden ilgili departmanlardan randevu almalıdır.

Kadın Hastalıklarına Dair Randevu Almak İçin


Hastalar kadın doğum ve kadın hastalıkları kapsamında muayene olmak için randevu alabilirler. Bu randevular hem telefon hem de internet ile pratik bir şekilde gerçekleştirilebilir. Randevu günleri ve saatleri arasındaki boşluklar değerlendirilebilir. Bunun dışında istenilen uzman doktorlar arasında seçim yapmak da mümkündür. İlk muayeneden sonra kadın hastalıklarının genel belirtileri tetkik edilir. Akabinde tanı konulur ve tedavi süreci başlar. Tedaviler genellikle ilaçla yapılmaktadır. Bunun yanı sıra bazı kist durumlarında cerrahi müdahale gerekmektedir. Özellikle genital bölgede yer alan kistlerin alınması ancak ameliyatha ile mümkündür. Ancak iyi huylu kistler ve tümörlerin ilaçla tedavisi de mümkün olmaktadır. Hastanelerde kullanılan teknoloji destekli cihazlar ile bu hastalıkların tedavisi daha kısa sürede gerçekleştirilir. Herhangi bir aksi durumda yeniden hastane ile iletişime geçilip muayene olunmalıdır. Bunun dışında randevu alınan doktorların yasakları ve ikazları da dikkatle dinlenmelidir. Hastalıkların etkisi tamamen geçse de yılda en az bir kere kontrole gidilmelidir.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Ünitemiz 24 Saat (Hafta Sonu ve Tatil Günleri dahil) hizmet vermektedir.

Ünite Doktorlarımız