0850 460 95 75

Çocuk Sağlığı ve Hastalıklarıİşitme Taraması


İşitme taraması, erken dönemde işitme sorunlarının tespitinde kullanılan en önemli araçtır. İşitme taraması sayesinde, çocuğun işitme sorunu zamanında tespit edilerek, varsa kullanması gereken aparatlara uyum sağlaması ve dünyaya adapte olması kolaylaştırılır.Çocuğunuzda işitme kaybı olabilir!

Hangi çocuklar işitme kaybı riski taşır?
İlk 1 ayda;
* Ailesinde doğuştan sinirsel işitme kaybı olanlar
* Gebelikte toksoplazma, kızamıkçık gibi enfeksiyonlar geçiren annelerin bebekleri
* Kafa, yüz ve kulaklarının farklı görünümünün yanı sıra, yarık dudak ve damakla doğanlar
* Down sendromu gibi işitme kaybı olabilecek sendromlar
* Sarılık nedeniyle kanı değiştirilen bebekler
* Doğum ağırlığı 1500 gramın altında olanlar
* Tekrar tekrar solunum yolları hastalıkları geçirenler
* Doğum sırasında ilk dakikalarda solunumu başlamayan, geç ağlayan bebekler.
* 5 günden fazla yoğun bakımda solunum aygıtına bağlı kalan bebekler.
* İşitmeye zarar verebilecek ilaç kullanılan bebekler
* Menenjit geçiren bebekler, işitme kaybı açısından risk taşır.

1-24 ayda;
* Ailesinin veya bakıcısının işitme ve konuşmasında gecikmeden şüphelendiği çocuklar * Tekrarlayan veya en az 3 ay devam eden orta kulakta sıvı problemi olan çocuklar * Temporal kemik kırığıyla birlikte, kafa travması geciken çocuklar * Menenjit, kabakulak, kızamık gibi işitme kaybına yol açabilen hastalıkları geçiren çocuklar * Sinir sistemini tutan hastalıklar geçiren çocuklar, işitme kaybı açısından takip edilmelidir.

İşitme taraması hangi testler ile yapılır?
İşitmede dış, orta, iç kulak, işitme siniri ve beyin rol oynar. Bu organların herhangi birindeki sorun, işitme bozukluğu oluşturabilir. Yenidoğan döneminden itibaren yapılan testler, bu organların kontrolüne yönelik yapılır. Oto Akustik Emisyon (OAE) Testi Bu testle, orta ve iç kulaktan kaynaklanan orta ve ağır dereceli işitme kayıpları saptanabilir.

Kolay ve çabuk yapılan OAE, her yaşta uygulanabilir. Yenidoğanların işitme taramasında sıklıkla kullanılan OAE’nin doğruluğu için, en erken doğumdan 24-48 saat escort maltepe sonra uygulanması önerilir. OAE ile işitme kaybının derecesi ve sinirsel tipteki işitme kayıpları saptanamaz. OAE testiyle dış kulağa konan prob yardımıyla, iç kulakta oluşturulan ses dalgaları alınır.

Sonuç, ‘geçti’ veya ‘kaldı’ şeklinde verilir. Kaldı sonucu olan çocuklara daha ileri tetkikler yapılır. Odituar (işitsel) Beyinsapı Yanıtı (ABR) Testi Sinirsel tipte sağırlık olasılığı fazla olan hastalarda ve yüksek riskli prematürelerde tercih edilir. 34 haftadan büyük prematüreler dahil, her yaşta yapılabilir. Uygulaması nispeten zordur.

Başa konan elektrodlar yardımıyla, kulaklı ya da kemik yoluyla oluşturulan seslere karşı alınan beyin dalgaları kaydedilir. Testin yapılabilmesi için çocuğun uyuması veya ilaçla sakinleştirilmesi gerekir. Orta kulak veya beyinsapı problemlerinde yanlış sonuç alınabilir.

Davranışsal Odyometri İşitme Taraması
Bu testle, işitme kaybını tipi ve derecesi hakkında bilgi alınabilir. 4 yaş ve üstünde, komutlara uyabilecek çocuklarda yapılabilir. Odyometri ile her iki kulakta, farklı frekanstaki seslere karşı oluşan yanıt, eğri şeklinde elde edilir.