0850 460 95 75

Kadın Hastalıkları ve DoğumGebelik Takibi


Gebelik takibi, gebelik teşhisi konulduktan sonra, anne karnındaki bebeğin hafta hafta izlenmesidir. Doktorunuzun gelinmesini söylediği tarihlerde mutlaka kontrole gelmeniz, sağlıklı bir bebek dünyaya getirebilmeniz açısından çok önemlidir.

16 – 19 Haftalar Arasında;
Bu ultrasonografide Dowm sendromu taraması için bebeğin rutin ölçümleri yapıldıktan sonra aynı gün kandan 3’lü tarama testi yapılacak. Kan şekeri, kansızlık ölçümü için Hemoglabin ve Hematokrit tahlil ve idrar tahlilide yapılacak. Kan basıncı ve kilonuz ölçülüp kaydedilecek. Genelde bu haftalarda cinsiyet tespiti yapılabilir ancak bebeğin pozisyonu uygun değil ise vaya cinsel organını kapatıyor ise bir daha ki muayeneye kadar sabretmeniz gerekir.

20 – 22 Haftalar Arasında;
Bu ziyarette ayrıntılı ultrasonografide bebeğin tüm iç ve dış organlarının ayrıntılı olarak incelenip, özellikle kalbe ait dokuları taranacak.

24 – 26 Haftalar Arasında;
Ultrasonografide bebeğin rutin ölçümleri yapılacak. ADA yönetmenliğine uygun olarak 50 gr glukoz yükleme testi yapılacak. Bu testin amacı gebeliklerin %4’üde ortaya çıkan gebeliğe bağlı şeker hastalığını taramak ve ”gizli” şeker hastası olan gebeleri tespit etmektir. Şeker hastalığı bebeklerin aşırı iri olup bebek yaşta şeker hastası olması, doğum komplikasyonları, sezeryan zorunluluğu, bebeğin anne karnında ölmesi gibi komplikasyonları neden olabildiği için doğru tespit ve doğru tedavi şarttır. Kanda Hemoglobin, Hematokrit bakılıp idarar tahlili yapılacak. Kan basıncı ve kilonuz ölçülüp, kaydedilecek. Omega3 takviyesi başlanabilir.

28. Haftasında
Bu ziyarette ayrıntılı ultrasonografide anne ve bebeğin damarlarındaki kan akışına bakılacak.

32. Haftasında
Bebeğin genel ölçümleri yapılır tahmini ağırlığı belirlenir. NST ile bebeğin kalp atışları dinlenip, annenin kontraksyonları ölçülür. Kan basıncı ve kilonuz ölçülüp kaydedilecek.8. MUAYENE 34. GEBELİK HAFTASINDA NST ile bebeğin kalp atışları dinlenir.Annenin kontraksyonları ölçülür. Kan basıncı ve kilonuz ölçülüp kaydedilecek.

36.Haftasında
Bebeğin genel ölçümleri yapılıp tahmini doğum ağırlığı belirlenir. NST ile bebeğin kalp atışları dinlenir, annenin kontraksyonları ölçülür. Doğum şeklini belirlemek için vajinal muayene yapılarak kemik çatının uygunluğu tespit edilir.
Ağrısız doğum veya sezeryan için Anestezi uzmanı ile görüşülebilir. Kan basıncı ve kilonuz ölçülüp kaydedilecek.