0850 460 95 75

Diyet ve BeslenmeGebelik Diyabetinde Tıbbi Beslenme Tedavisi


Daha önce diyabet sorunu yaşamayan kadınlar, gebelikte bu hastalıkla tanışabilmektedir. Hamilelerin yüzde 2′ sinde görülen gebelik diyabetinde beslenme, ilaç tedavisinden daha çok önem kazanmaktadır. Gebelik döneminde diyabet (şeker) hastalığının çıkması size ileriki yaşlarınız için bir sinyal vermektedir.

Bu dönemde gebelik durumunuz göz önünde bulundurularak sizin için özel olarak hazırlanmış sağlıklı ve dengeli bir diyet yapmazsanız, doğum sonrası bu hastalık sizde kalıcı olabilir veya hastalığın sizde ortaya çıkma yaşını erkene çekebilirsiniz. Bu dönemde kişiye özel, anne ve bebeğin sağlığını koruyacak, geliştirecek hem anne hem de bebeği tüm besin ihtiyaçlarını karşılayacak bir beslenme programı oluşturmak gerekir. amaç anne ve bebeğin iyi beslenmesi, bunun sonucunda istenilen kan değerlerine ulaşılması, istenilen ölçüde kilo artışı sağlanılmasıdır.

Anne karnındaki bebeğin sağlığı annenin yeterli ve dengeli beslenmesi ile mümkündür. Ancak fazla kilo alma riskine karşı kontrol de çok önemlidir. Gebelikte anne metabolizmasında bazı değişiklikler olur. Beslenme, bu dönemde ayrıca önem içerir. Bu dönem genellikle ‘eksiksiz beslenme’ ile eşdeğer tutulur. Eksik beslenmenin zararları ön planda tutulur; kişi ihtiyacının üzerinde beslenmeye teşvik edilir. Aslında eksik beslenme kadar fazla beslenme de gebelikte ciddi sıkıntılar oluşturabilir. Hastanemizde, diyetisyenimiz tarafından sizin için özel olarak hazırlanacak olan diyetinizle, gebelik diyabeti hastalığınız tedavi edebilir ve fazla kilo alınımını engelleyebilirsiniz.