0850 460 95 75

Diyet ve BeslenmeGebelik Emziklilik Döneminde Kilo Kontrolü ve Takibi


Gebelik emziklilik döneminde kilo kontrolü ve takibi, sağlıklı bir bebek ve sağlıklı bir anne için çok önemlidir. Hamile kalmaya karar vermeden önce, anne adaylarının ideal kilolarına ulaşmaları çok önemlidir. Her kadın ”Hamile kaldığımda çok kilo alacak mıyım, daha sonra bu kiloları verebilecek miyim?” sorusuna odaklanır. Gebelikten önce ideal kiloda olmak anne adayının da, doğacak bebeğin de sağlığı açısından en önemli unsurlardan biridir.

Yapılan çalışmalarda obezitenin temelinin anne karnında atıldığı kanıtlanmıştır. Gebelik döneminde de yanlış bilinen ama toplumda kabul görmüş bilgiler sayesinde anne gereğinden fazla kilo alarak hem kendisinin hemde doğacak çocuğunun sonraki yaşantısını ve sağlığını tehlikeye atmış olur.

Hamilelikte Ne Kadar Kilo Alınmalı?
Normal kilosunda iken hamile kalmış bir kişinin, 9-12 kg, Fazla kilolu iken hamile kalmış bir kişinin, 7-8 kg, Aşırı zayıf iken hamile kalmış bir kişinin, 12-15 kg kilo alması normaldir. Gebelik sırasında gereğinden fazla kilo aldıysanız emziklilik dönemi kilo vermek için muhteşem bir zamandır. Çünkü emziren bir anne günde ekstra olarak 500-600 kcal enerji harcar. Ancak kişi kilo vermek için kendi kendine ve düşük kalorili diyet yaparsa hem kendisine hemde bebeğine zarar verecektir.

Hamileyken Aldığım Kiloları Nasıl Veririm?
Emziklilik döneminin kilo vermek için çok uygun bir zaman olduğunu bilin ve uzmanınız tarafından sizin için özel olarak hazırlanmış, süt miktarını arttıracak, sizin bebeğinizin sağlığını koruyacak ama aynı zamanda size kilo kaybettirecek bir program ile bu yola başlayın.Gebelik emziklilik döneminde kilo kontrolü ve takibi dikkatle yapılmalıdır. Kilo alacaksınız diye hamileyken bilinçsizce diyet yapmanız, fazla kilo almanızdan daha kötü sonuçlara yol açabilir. Gene aynı şekilde, hamileyim canım istiyor bebeğe de yarar gibi düşüncelerle dengesiz beslenmek de hem size hem bebeğe zararlı olacaktır. Ancak tekrar belirtmeliyiz ki, özellikle hamileyken, doktor kontrolü olmadan beslenmenize müdahale etmeyin. Konunun uzmanı diyetisyenler, size yardımcı olabilmek için birçok değeri göz önüne alırlar ve beslenme programınızı size özel olarak hazırlarlar. Mutlaka bir uzmana danışın.