0850 460 95 75

Genel Cerrahi


Vücutta oluşan yerel sorunlarda ve sistemik sorunlarda cerrahi müdahale yapan bölümdür. Genel cerrahi hizmet alanı geniştir. Yaraların iyileşmesi kategorisine de bakan genel cerrahi, tedavisinde anestezide kullanmaktadır. İlk muayene, röntgen ve tahlil sonuçlarına göre müdahale etmektedir. Bütün cerrahi operasyonlarda hastanın onayı beklenir. Lazer sistemiyle veya açık ameliyat seçenekleriyle tedavi yapılabilir. Vücutta meydana gelen yaralanma ve deformite gibi durumlarda tedavi edilir. Eğer cerrahiyle ilgili müdahale gerekirse, bu bölüme getirilir. Genel cerrahi hastalıklarında uzman genel cerrahlar görev almaktadır.

Bu Bölümün Özellikleri Nelerdir?


 • 1. Tecrübe ve beceri gerektiren bir bölümdür.

 • 2. Halk arasında hariciye bölümü olarak isimlendirilmiştir. Bu isim Osmanlı’dan bu yana kullanılmaktadır.

 • 3. Cerrahiyle ilgili bölümler, gastrointestinel sistemi, karın içeriği, meme, cilt ve yumuşak doku gibi bölümlerden oluşur. Bunların yanı sıra endokrin ve cerrahi yoğun bakım, cerrahi onkoloji, travma, yanık ve acil cerrahi gibi bölümleri de sayabiliriz. Bunların yanı sıra vasküler cerrahi ve transplantasyon cerrahi gibi bölümler de bulunuyor.

 • 4. Anestezi bütün müdahalelerde uygulanmaktadır.

 • 5. Lazer ve açık ameliyat seçenekleri uygulanmaktadır.
 • Cerrahi Bölümler


  A - Gastrointestinel Cerrahi

  • 1. Mide

  • 2. Özafagos

  • 3. Pankreas

  • 4. Karaciğer

  • 5. Safra kesesi ve safra yolları

  • 6. İnce bağırsak ve kalın bağırsak gibi kategorilerde tedavi hizmeti vermektedir.


  B - Karın İçeriği bölümü: Fıtık ile ilgilenmektedir.

  C - Meme ve cilt ve yumuşak doku cerrahisi: Cilt ve meme ile ilgilenmektedir.

  D - Cerrahi yoğun bakım: Ameliyattan sonraki bölümdür. Hatanın ameliyat sonrası gözlem altında kaldığı yerdir. Bu bölümde hasta sürekli kontrol edilir. Müdahale gerektiği zaman uzman doktorlar müdahale etmektedir.

  E - Cerrahi Onkoloji: Kanser vakaları ile ilgilenmektedir. Kanserli hücrenin alımı veya kanserli bölümün alımı bu bölüm tarafından gerçekleştirilir. Kanserli hücrenin test işlemleri de bu bölümün uzmanlık alanıdır.

  F - Travma, Yanık ve Acil Cerrahi: Kazazedelerin en çok uğradığı bölümdür. Özellikle acil vakalarla bu bölüm ilgilenmektedir. Kaza sonucunda hastaya bu bölümün uzman doktorları müdahale eder.

  G - Vasküler Cerrahisi: Kalp ve damar bölümüdür. Vücudun bütün damarları bu kategoridedir. Damarlarla ilgili operasyonlar bu bölümde yapılmaktadır.

  H - Transplantasyon Cerrahisi

  • 1. Pankreas

  • 2. Karaciğer

  • 3. Böbrek ve bazen ince bağırsak organları ile ilgilenen bölümdür. Bu organlar için gerçekleşecek olan cerrahi müdahaleler bu bölümde yapılır.


  I - Endokrin Sistem:

  • 1. Tiroid

  • 2. Paratiroid

  • 3. Guatr kanseri

  • 3. Pankreas gibi kategorilerle ilgilenmektedir. Bu organlarla ilgili müdahaleler bu bölümde gerçekleşmektedir.

  Genel Cerrahi

  Genel Cerrahiyle İlgili Ameliyatlar Nasıl Yapılır?


  Bu müdahaleler tam teşkilatlı ameliyathanelerde gerçekleşir. Müdahale öncesi, hemşire, doktor, asistan ve öğrenciler hazır bekler. Forma, maske ve kep ameliyathanedeki bütün görevlilerde bulunur. Genel cerrahi ameliyatı için özel üretilmiş kıyafetler giyilir. Her seferinde temizlenmektedir. Temizlik, ameliyat öncesindeki en önemli konudur.

  İlk aşama anestezidir. Hasta önemli rahatsızlıklarını ameliyat öncesi bildirmelidir. Bu rahatsızlıklarla ilgili bölümlerden gerekli raporlar alınır. Genel anestezide hasta uyutulur. Lokal anestezide ise bölgesel uyuşturma söz konusudur. Ameliyat yapılacak bölüm tıraş edilmelidir. Ayrıca steril bir madde ile temizlenmelidir. Hastanın elbiseleri tamamen çıkarılır ve ameliyat elbisesi giydirilir. Ortası delik olan örtü, ameliyat yapılacak bölüme örtülür.

  Müdahale işlemlerinde açık veya lazer sistemi tercih edilmektedir. Kesme işlemi bölgesel yapılır. Damar bağlama veya dağlama yöntemleri kanamayı önler. Cerrahi müdahallerde bazen kemik de kesilmektedir. Kalp ameliyatında göğüs kafesi, beyin ameliyatında kafatası kesilmektedir. Bütün bu kesme işlemleri özel cerrahi aletlerle gerçekleştirilmektedir. Genel cerrahi bölümü, vücudun bütün bölümlerini inceleyebilir. Bazı kırık vakaları bu kategoride değerlendirilmektedir.

  Ameliyat işlemlerinde organ veya kist çıkarma işlemi yapılır. Koterizasyon ve dikme gibi işlemlerle vücut içerisindeki hasarlı yerler tedavi edilmektedir. Teknik olarak bir çok yöntem tercih edilmektedir. Bütün bu yöntemler hastanın durumuna göre değerlendirilmektedir.

  Ameliyat Sonrası Hastaların Durumu


  Cerrahiyle ilgili müdahaleler farklı özelliklere sahiptir. Ameliyattan çıkan hastaların bir kısmı yoğun bakıma alınmaktadır. Bu bölümde hasta sürekli kontrol altına tutulur. Hasta narkozdan çıktığı zaman bir süre yoğun bakım bölümünde yatmaktadır. Bu bölümde yatan hastalar, düzenli bir şekilde takip edilmektedir. Hasta bezinin değişimi ve hastaların yemek ihtiyaçları görevliler tarafından yapılmaktadır. Doktorlar düzenli bir şekilde hastanın gidişatını kontrol edilmektedir. Hasta normalleşene kadar yoğun bakım bölümünde yatmaktadır. Genel cerrahi yoğun bakım ünitesi bu kategoride hizmet vermektedir. Hasta iyileşme gösterdiği zaman normal bölüme alınır. Hasta ciddiyetini koruduğu sürece yoğun bakımda kalır. Bazı durumlarda hasta yeniden ameliyata alınabilir. Özellikle ciddi hastalarda acil müdahale gerekebilir. Yoğun bakıma ziyaretçi alınmamaktadır. Dışarıdan enfeksiyon kapma riskinden dolayı böyle bir uygulama söz konusudur.

  Özellikle kanserli hastalarda greft alma işlemi yapılmaktadır. Bu işlemde alınan numune patoloji bölümüne gönderilir. Bu bölüm numuneyi analiz eder. Patoloji tahlil sonuçlarına göre hasta için yeni bir tedavi çizelgesi oluşturulur. Kanserli dokulardan(tümörden) parça alma işlemi genel cerrahilerin uzmanlık alanına girer. Hastanın tedavisi onaylandıktan sonra kısa sürede taburcu edilmektedir.

Ünite Doktorlarımız