0850 460 95 75

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon


Vücudumuzun kas ve iskeleti sisteminde görülen rahatsızlıklara karşı tedavi için başvurulan branş olarak bilinen fizik tedavi, tekniklerin doğru uygulanması ile birlikte olumlu sonuçlar veren bir tedavi yöntemidir. Fizik tedavisi, tedavi gören hastaların çoğuna herhangi bir hastalıktan sonra vücut fonksiyonlarının normal seviyeye gelmesi için ek bir tedavi yöntemi olarak uygulanıyor. Bu tedavi yöntemi, konusunda uzman doktorlar ve fizyoterapistler tarafından yerine getirilerek belirli seanslar eşliğinde gerçekleştiriliyor. Fizik tedavi imkanlarından yararlanmak için çeşitli belirti ve rahatsızlıkların baş göstermesi gerekiyor. Bu rahatsızlıklar öncelikle fizik tedavi uzmanları tarafından çeşitli test ve tahliller ile denetlenerek tedavi yöntemlerine karar veriliyor. Hasta için belirlenen tedavi yöntemleri belirli zaman dilimlerine bölünerek bu zaman dilimleri içerisinde düzenli bir şekilde yerine getiriliyor.

Fizik Tedavi Ünitesinde Değerlendirilen Rahatsızlıklar


Fizik tedavi ünitesinde genellikle ortopedi branşına bağlı rahatsızlıklardan dolayı ameliyat olan hastaların, ameliyatın etkisinin geçmesi ile birlikte sorunlu olan organlarının normal işlerlik kazanması için uygulanan egzersiz yöntemleri uygulanıyor. Ortopedi branşı genellikle iskelet sistemi ile ilgili rahatsızlıklara baktığından dolayı kaza nedeni ile alınan darbeye bağlı olarak kemiklerde meydana gelen kırıkların tedavi edilmesinden sonra tedavi süresince kemikte oluşan kireçleme gibi olumsuz durumlar fizik tedavi branşı tarafından ele alınıyor. Özellikle trafik kazaları, spor yaralanmalarına bağlı olarak alınan darbeler, herhangi bir hastalığa bağlı gelişen kas yorgunluğu ve güçsüzlüğü gibi durumlarda fizik tedavi yöntemleri etkili sonuçlar veriyor.

Özellikle kaslarda meydana gelen ağrı ve sızı gibi şikayetler kasların içinde bulunan kılcal ve ana damarların işlerliğini kaybetmesine bağlı olarak gelişiyor. Kılcal ve ana damarların yeniden işlerlik kazanması için kasların hareket etmesi ve damarlar içindeki kan akışının normal seviyeye çekilmesi ile birlikte kan yolu ile hücrelere oksijen taşınması sağlanarak yaşanan ağrı ve sızı şikayetleri son buluyor.

Fıtık Şikayetleri ve Fizik Tedavi Yöntemleri ile Tedavisi


Her yaştan insanı yakından ilgilendiren ve birçok kişide gözlemlenen fıtık sorunları çağın hastalıkları arasında gösteriliyor. Fıtık kendi içerisinde bel, boyun, kasık fıtığı olarak farklı çeşitlere ayrılıyor. Fıtık kişilerde şiddetli ağrılara neden olan, kendiliğinden geçmeyen belli bir tedavi yöntemlerinden yararlanılması ile birlikte makul düzeyde iyileşebilen bir hastalıktır. Bazı fıtık çeşitlerinde de ameliyat yöntemlerinden başka tedavi yöntemleri uygulanmıyor. Fıtık genel anlamı ile her iki ayrık kemik arasına giren kemik içindeki sinirlerin sıkışması olarak nitelendiriliyor. Bu sıkışma kişilerde hangi bölgede meydana geliyorsa o bölgeyi ve o bölgeye yakın bölgeleri etkisi altına alarak dayanılmaz bir ağrı ve sancı şikayetlerini ortaya çıkarıyor. Fıtık şikayetleri için doktora başvuran kişilere fıtığın durumuna göre fizik tedavi yöntemleri önerilebiliyor. Fizik tedavi yöntemleri ile fıtık, fıtığın başlangıç ve orta aşamasında tedavi edilebilir bir imkan sunuyor.

Fıtık rahatsızlıkları için belirli hareketler ve egzersizler gerek fizik tedavi ünitesinde gerek ise hastalara verilen rehabilitasyon programları ile evlerinde yapmaları isteniyor. Bu tedavi yöntemleri belli bir zaman dilimine yayılarak belli bir seans eşliğinde devam ediyor. Periyodik olarak yapılan bu işlemler ile birlikte kişilerde mevcut olan fıtık küçülüyor ve belli bir süre sonra tam anlamı ile iyileşebiliyor. Ancak fıtığın boyutu ve rahatsızlığın şiddetine bakılarak fizik tedaviden önce fıtık ameliyatına karar verilebiliyor. Bu sefer de hastalar ameliyat sonrasında ameliyatın etkileri geçtikten sonra fizik tedavi yöntemlerinden yararlanabiliyorlar. Ancak fıtık gibi rahatsızlıklarda her ne kadar fizik tedavi olumlu sonuç vermiş olsa da hastaların fıtıklı olan bölgeye azami düzeyde dikkat etmeleri gerekiyor. Bunun ana nedeni fıtığın nüksedebilen ve tekrarlayabilen bir yapıda olmasıdır.

Trafik Kazaları Sonrasında Uygulanan Tedavi Yöntemleri


Fizik tedavi ve rehabilitasyon ünitesinde değerlendirilen vakaların bir kısmında da trafik kazaları vardır. Kemiklerde meydana gelen zedelenme ve kırılma gibi etkiler ilgili branşlar tarafından muayene edilip tedavi sürecinin başlatılması ile fizik tedavi ile ek tedavi hizmetleri alınır. Bu durum kemikler ve eklemlerde meydana gelen kireçlenme ve hareketsizliğe bağlı olarak gerçekleşen güçsüzlük hissi gibi durumları tam anlamı ile ortadan kaldırılabilir. Ancak fizik rehabilitasyon yöntemlerinden yararlanan hastaların dikkat etmeleri gereken en önemli konu, fizik rehabilitasyonun bir günlük bir tedavi yöntemi içermemesi nedeni ile doktorun belirlediği periyotlara disiplinli bir şekilde uymalarıdır. Verilen programın aksatılması, düzenli olarak devam edilmemesi gibi durumlarda tedavi yöntemleri yeteri kadar olumlu sonuçlar vermiyor. Bu nedenle bu tedavi programlarına uymak sağlık açısından oldukça önemlidir.

Felç Sorunlarında Fizik Rehabilitasyon Yöntemleri


Ani gelişebilen rahatsızlıklardan birisi olan felç durumları oldukça sıkıntılı ve uzun bir tedavi süreci gerektiren rahatsızlıkların başında gelir. Felç şikayeti olan hastalara fizik rehabilitasyon yöntemleri uygulanarak hissizlik yaşanan yerlerin yeniden harekete ve eski işlevine dönüş sağlaması amaçlanır. Uygulanan bu yöntemler hastalıkların türüne ve çeşidine göre farklılıklar gösterir. Özellikle vücuda ısı verilmesi felçli bölgelerin yeniden harekete geçmesi açısından büyük önem taşır. Evlerde yapılan egzersizler için hazırlanan programlara da dikkat edilmesi gerekir.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ünitemiz Hafta içi 09:00-17:00 ve Cumartesi 09:00-13:00 arasında hasta kabul etmektedir.

Ünite Doktorlarımız