0850 460 95 75

Estetik Ünitesi

Burun Estetik

Burun Estetiği Nedir?

Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Burun Estetiği yani diğer bir tabir ile Rhinoplasty, Burun septumunda bulunan deviasyon benzeri çeşitli tıbbi sorunlar tespit edildiği zaman bu türden problem ve sorunların düzeltilmesi veyahut yalnızca burun özelliklerinin çok daha iyi bir şekilde şekillendirilip güzelleştirilmesi için yapılan uzmanlık gerektiren cerrahi bir uygulama ve müdahalelerin bütününe burun estetiği adı verilmektedir. Burun estetiği uygulamaları uzmanlığın yanında hassasiyet gerektiren uygulamalardır. Burun estetiği ameliyatından önce her adımında hasta ile bilgi paylaşımı yapılması gerekir.  

burun-estetik

  Burun yapısının görünüm itibari ile daha güzel ve estetik şekilde bir hal alması için her sene milyonlarca insan Burun Estetiği için estetik cerrahların kapısını çalar. Çünkü insanlarda dış görünüşün ana çatısı yüz ile sağlanır ve yüz bölgesinin anahtar noktası da güzel bir burundur ve güzel yapılmış bir Burun Estetiğidir. Öte yandan burun estetiği medikal estetik ve güzellik için de önemli bir konu arz etmektedir.   Burun Estetiği ameliyatlarında, uygulamalarında burnun o anki mevcut görünümü ve fonksiyonları değiştirilmek üzere işlemler yapılır. Burun Estetiği ameliyatında burun kemikleri ile kıkırdakların tekrardan şekillendirilmesi durumu söz konusu olur. Tam da bu noktada cerrahlarımız herhangi bir komplikasyon yaşanmadan ve gayet güvenli şekilde işlemlerini yaparlar.
Burun Estetiği ameliyatlarında ana hedef burunun mevcut yüz hatlarına göre doğru bir konumda şekillendirilmesi ve en uygun işlemler ile en güzel görüntünün uyum içinde yakalanmasıdır.
 

Burun Estetiği Sonrası Burun ve Yüz Uyumu

Burun-Estetigi-sonrasi-Burun-Yuz-Uyumu

Burun Estetiği Burun ve Yüz Uyumu

  Burun estetiğindeki asıl önemli olan nokta burun ve yüz uyumunun beraber sağlanmış olmasıdır. Mükemmel yüz estetiğinin ortaya çıkarılması birinci hedeftir. Burun bölgesinde gözü rahatsız edici bir kemer oluşumu söz konusu ise ve burnun uç kısımlarda aşırı bir şekilde sarkma varsa ve de burun fazla kalın veya ince ise burada artık burun estetiği ihtiyacı ortaya çıkmış demektir ki; bu tarz problemleri olan burunlar dış görünüşe doğrudan olumsuz etki ederler. Burada burnun hem yüz ile olan uyumsuzluğu hem de genel anlamda kötü görüntüsü kişiyi olumsuz yönde etkiler ve hatta ruhi bunalımlara da girmesine sebebiyet verebilir. Tüm bu kusur denebilecek olgular Burun Estetiği ameliyatı ile rahatlıkla düzeltilebilir.

 
Burun Estetiğinde estetik ve hoş bir görüntünün yakalanması önemlidir.
  Burun estetiği sonrasında burnun şekil ve form olarak güzel durması, yüz görünümü için çok önemlidir. Gözlerin konumu, kulak ve dudak arasındaki açılar ve mesafeler burun ameliyatının planlanmasında çok önemlidir. Bu nedenle rinoplasti ‘Burun Estetiği Ameliyatı’ öncesi iyi bir planlama yapılmalıdır.

Burun Estetiği Sonrası Kesilerin Durumu ve Burun Estetiği Ameliyat Sonrası Dönem  • Burun Estetiği ameliyatı sırasında kesilerin atılmasından sonra burun estetiği ameliyatı kapsamında kemik ve kıkırdak dokuya yönelik cerrahi işlemler profesyonel bir şekilde yapılır. Deforme olan burundaki yapılar bu aşamada düzeltilir. Cerrah tarafından eğer gerek görülürse kemik ve kıkırdak doku bu aşamada yeniden şekillendirilir. Burada önemli olan husus burun içi darlığın açılması kadar burun dışındaki burun görünümünün düzeltilmesi de çok çok önemlidir.
  • Burun Estetiği ameliyatı esnasında eğer gerek var ise büyümüş burun içi konka dokusuna yönelik radyofrekans ve diğer cerrahi işlemler yapılır. Burun kemikleri piezo ile veya mikromotor cihazı hassas bir şekilde kesilerek yeniden şekillendirilir.

  • Bu ameliyatı kaliteli malzeme ve cihaz kullanımı ile mümkün olur. Burun Estetiği Ameliyatı bitiminden sonra burunda morluk oluşmaması ve yüzün şişmemesi için hastanın kısa sürede de işine dönebilmesi çok önemlidir.

  • Burun ameliyatını yapacak olan hekimin tecrübesinin yanında cihaz ve malzeme kaliteli olması ile beraber bu iki önemli etkenin bir araya gelmesi ile sonuç mükemmel olur. Ameliyat bitiminde burunu irite etmeyen ve kolay çıkan tamponların kullanılması bir o kadar önemlidir.

  • Burun Estetiği ameliyatlarında burun içine yapışan merhemli gazlı bezlerin ve uzun tamponların kullanılması artık tarihe karışmıştır. Çoğu burun ameliyatında tampon dahi konulmamaktadır. Burun üstüne konan atel veya ufak alçı yerine hafif termoplastik splintlerin kullanılması, hastanın konforunu arttırır.

  • Hızlı iyileşme ve hastanın kısa sürede normal yaşama dönmesi hastanın psikolojisinin normal hale gelmesini sağlar. Bu nedenle hasta hastanede veya evde uzun süre kalmak yerine kısa sürede normal yaşama dönmelidir. Uzun süre hastanede kalan hastalarda hastane enfeksiyonu riski oluşur. Tahmini 1 haftalık bir süreç sonunda hasta tamamen iyileşir. Bant, splint, tampon ve dikişlerden kurtulur.

  • Ameliyat sonrası her hastada olmasa da bazen göz etrafında hafif morluk oluşabilir. Morluk ve şişlik oluşsa dahi verilen jel veya kremlerin masaj ile uygulanması neticesinde kısa sürede bu durum düzelir.

  Sonuç olarak burun estetiği ameliyatı ile hasta, hayal ettiği mükemmel yüz estetiğine kavuşmuş olur. Burun Estetiği ameliyatının ardından geçen 4 hafta içinde ise ağır işlerden kaçınmak gerekir. Bu süreç boyunca burnun yaralanmasını doğuracak tehlikelerden kaçınmak gerekecektir. Buruna herhangi bir darbe alınmamalıdır ve gözlük kullanılıyorsa da burun için yük oluşturmayacak şekilde gözlük takmak uygun olacaktır.

Polikliniğimiz de Estetik Ünitesi Hafta içi 09:00-18:00 Cumartesi Günleri 09:00-14:00 arasında hizmet vermektedir.

Burun Estetiği Hakkında Sorun Sizi Arayalım