0850 460 95 75

Kadın Hastalıkları ve DoğumEpidural Doğum


Epidural analjezi, bölgesel anestezinin bir çeşididir.Doğum yapan kadınların pek çoğu için uygundur ve bebeğin doğumu sırasında tam şuurlu ve ağrısız olarak bu anın keyfinin çıkarılmasını sağlar. Yarattığı konfor yüzünden bu tür doğum, halk arasında Prenses Doğum olarak anılmaktadır. Yapılan araştırmalar, doğum yapan annelerin geri bildirimleri göstermektedir ki, Prenses Doğum tanımını fazlasıyla hak etmektedir.

Güvenlimidir ?
Uzun yıllardır emniyetle kullanılmaktadır. Sezeryanda uygulanan genel anestezinin, uyanma sonrası etkileri, bu yöntemde görünmez. Böylece anne hem doğumunu hem de sonrasını daha rahat geçirir.

Nasıl Yapılır?
Bel hizasında omuriliği çevreleyen zarın dışındaki alana lokal anestezik ilaç verilir ve vücudun alt yarısından ağrı sinyalini beyine götüren sinirlerde ağrı iletimi durdurulur.Bu işlem steril şartlarda uygulanmaktadır: bel bölgesi antiseptik bir solüsyonla temizlendikten sonra, ince bir iğne ile epidural iğnenin giriş kısmı uyuşturulur ve daha sonra epidural iğne ve katater uygulaması yapılır. İlacın etki etmesi için 20 – 30 dakika geçmesi gerekir.Şunu da belirtmek gerekir ki, ancak ve ancak hastada aktif doğum başlamış ve serviks en az 4 cm açılmışsa uygulanır. Bilinç kaybı olmaksızın ağrı kontrolü sağlar ve hareketi engellenemez, böylece ıkınarak doğum olayına aktif katılım sağlar. Doğum sırasında forseps uygulaması ya da dikiş atılması gerektiğinde bunların ağrısını duymazsınız.