0850 460 95 75

Diyet ve Beslenme


Diyet ve beslenme kişinin günlük yaşamını etkileyen en önemli unsurlardandır. Hekimler kişiye özel diyet ve beslenme programı hazırlamaktadır. Bu sebeple, her bireye hazırlanan programlar kişisel özellik gösterir.

Diyetisyenler ortalama 1 saat hasta ile görüşür. Ardından kişinin vücudunda yağ, kas ve su oranı belirlenir. Bu işlemlerin tamamı diyet ve beslenme ünitesinde yapılmaktadır. Değerlendirmeler sonrasında kişinin metabolizma hızı ile gerekli ideal ağırlığı belirlenir. Diyet ve beslenme ünitesi uzmanlarınca yapılan kan tahlilleri belirleyici olur. Bu neticeler sonrasında kişiye bir diyet programı oluşturulur. Bu işlemlerden sonra hekimin onayına göre takip süreci başlar.

Kişilerde doğru beslenme alışkanlıklarının kazandırılması da özel programla yapılır. Bu programların tamamı diyet ve beslenme ünitesi tarafından yapılmaktadır. Diyet ve beslenme ünitesi hastanelerin özel poliklinikleri arasındadır. Kişiye özel hizmet vererek, beslenme bozukluklarının giderilmesine yardımcı olur.

Hekimler yalnızca program oluşturmada değil beslenmede eğitimler de vermektedir. Bu süreçlerin devamında hekimin takip süreci başlar. Genellikle takip süreci 1 ya da 2 hafta aralıklarla devam eder. Bu aralıklarda gerekli materyaller kişilere sunulur. Gerekirse yeni diyet listeleri oluşturulur. Diyet ve beslenme ünitesi hastanelerin en çok kendisini yenileyen birimlerindendir. Kişilerin bilinçlenmesini sağlayan ünite, tedavi edici farklı sağlık eğitimleri vermektedir.

Diyet ve Beslenme Ünitesi İlkeleri: Diyet ve beslenme ünitesi kişilerde doğru beslenmeyi takip etmektedir. Bu hususta başlıca ilkeleri kişilere doğru beslenmeyi öğretebilmektir. Bu ünitenin uzmanları hastaları doğru bilinçlendirmeyi amaçlar. Özellikle kişilerde doğru, yeterli ve sağlıklı beslenmeyi amaçlar. Bu amaçla ilgili kişilere sağlık eğitimi verir.

Hekimler yalnızca problemli kişilere değil, sağlıklı kişilere de hizmet vermektedir. Özellikle sağlıklı yaşamı ilke edinmiş kişilere beslenmenin kurallarını aktarırlar. Diyet ve beslenme ünitesi öğün miktarını ve önemini kişilere aktarır. Dengeli beslenmenin ne şekilde olması gerektiğini bildirir. Bu hizmetlerin tamamı diyet ve beslenme ünitesi uzmanları tarafından verilmektedir. Bu nedenle, ünitenin ana ilkeleri de bu hususların tamamını oluşturmaktadır.

Çocuklarda Obezite Tedavisi


Çocuklarda obezite tedavisi diyet ve beslenme ünitesinin öncelikli hizmetlerindendir. Çağımızda obezite rahatsızlığı her yaşta görülen bir problemdir. Özellikle çocuklarda yanlış beslenme sonucu obezite hastalığı görülmektedir. Diyet ve beslenme ünitesi öncelikle ailelere gerekli beslenme bilincini kazandırmaktadır. Çünkü obezite sorununun ana nedeni yanlış beslenme alışkanlıklarıdır.

Çocuklar fazla yağ tüketerek, fiziksel aktiviteden uzaklaşmaktadır. Bu durumların tamamı teknoloji ile beraber gelmektedir. Özellikle bilgisayar ve televizyon çocuklarda yanlış beslenmeye neden olmaktadır. Bunları ortadan kaldırmak için ebeveynler diyet ve beslenme ünitesine başvurmalıdır.

Öncelikle ailelere gerekli beslenme eğitimleri verilerek, bu eğitimler çocuklara yansıtılır. Çocuklarda obezite sorunu varsa, diyet ve beslenme hekimine başvurmak gerekmektedir. Aksi halde, sorun ilerleyen dönemlerde daha büyük problemlere yol açabilir.

Diyet ve Beslenme Ünitesinde Sindirim Problemleri Tedavisi


Bazı rahatsızlıkların tedavisi doğru beslenmeden geçmektedir. Özellikle, mide ve sindirim hastalıkları doğru beslenmemeye bağlı ortaya çıkar. Kişilerde reflü, gastrit ve ülser sorunları sindirim sistemi ile ilgilidir. Eğer bu tür sorunlar varsa kişilerde yeme alışkanlıkları değiştirilmelidir. Bu değişikliği yapacak kişilerse diyet ve beslenme uzmanlarıdır.

Şişkinlik, midede acıma, ağrı durumları diyet programı ve ğereğinde dahiliye uzmanı kontrolünde yok edilebilir. Kişinin şikayetine göre hazırlanacak beslenme programıyla sorunlar ortadan kaldırılır. Eğer, rahatsızlıklara rağmen tedavi olunmazsa ilerleyen dönemlerde rahatsızlıklar artabilir. Bu tür ufak sorunlarda yalnızca beslenme programları yeterli olmaktadır. Beslenme programlarıysa yalnızca diyet ve beslenme ünitesi tarafından hazırlanabilir.

Kilo Koruma Beslenme Programları


Belirli bir kilodan sonra kiloyu korumak için doğru beslenme uygulanmalıdır. Özellikle kilo koruma programları kişilerin metabolizmasına göre yapılan programlardan birisidir. Bu nedenle diyet ve beslenme ünitesinde muayene olmak gerekir. Hekimlerce verilen program doğrultusunda ideal kilo daha kolay korunacaktır.Kişiler belirli bir diyet programı ile ideal kiloya kavuşabilirler. İdeal kilodan sonra ise koruma programı devreye girer. Bu hususta da diyet ve beslenme ünitesi hekimlerinden yardım alınmalıdır. 3 ile 6 kiloya varan koruma diyet programı oluşturulur. Bu süreçte kişi kilosunu korumak için bilinçlendirilir. Bu süreçte uygulanan eski bir program varsa koruma işlemiyle yenilenir. Yeni programla beraber kişide enerji ve beslenme şekli korumaya yöneliktir.

Kilo Almak için Beslenme Programları


Kilo vermek ne kadar zorsa kilo almak da zor olabilir. Özellikle sürekli kilo kaybı yaşayan kişiler ilerde farklı rahatsızlıklarla karşılaşır. Bu durumda kişiler için büyük bir problem haline dönüşmektedir. Kilo almak isteyen kişilerin de başvuracağı merkez diyet ve beslenme ünitesidir. Ünite içerisinde kilo almaya yönelik farklı uygulamalar yapılır. Bu uygulamaların başında sağlıklı kilo alma programı gelir.

Özellikle kişinin ideal kiloya ulaşması için özel bir program hazırlanır. Bu program kişinin bilinçli şekilde kilo almasına yardımcı olur. Kilo alamama sebebi psikolojik nedenlerden de olabilir. Bu sebeple öncelikle kişilere bilinçli sağlık eğitimleri verilmektedir. Bu eğitimlerde ideal kilo ve doğru beslenme anlatılmaktadır. Bu sürecin tamamı diyet ve beslenme ünitesi tarafından yapılmaktadır. Ünite içerisindeki uzmanlar beslenme programlarıyla kişilere destek olurlar.

Beden Kitle Endeksi Değerleri


  • * 18.9 kg/m2’nin altında olanlar – ZAYIF
  • * 19- 24.9 kg/m2’nin arasında olanlar – NORMAL
    * 30-34.9 kg/m2’nin arasında olanlar – ŞİŞMAN (OBEZ) (SAĞLIK AÇISINDAN RİSKLİ!)
    * 35- üzeri olanlar – AŞIRI ŞİŞMAN (SAĞLIK AÇISINDAN ÇOK RİSKLİ)
Beden kitle indeksi normal olan bir insanın, her zaman sağlıklı olduğunu söyleyemeyiz. Diyet uygulanacak hastaların, yapılacak diğer ölçüm ve tetkikleri alacağı tedavi programı açısından önemli bir yer tutmaktadır.

Ünite Doktorlarımız