0850 460 95 75

Beslenme ve Diyet

Ünite Hakkında

Hastanemiz diyet danışmanlığı konusunda hizmet verilmektedir. Yaklaşık 1 saat süren ilk görüşmede vücudunuzdaki yağ, kas, su oranınız, metabolizma hızınız ve ideal ağırlığınız saptanmaktadır. Beslenme konusunda yapılan detaylı sunumun akabinde mevcut kan tahlil sonuçlarınız doğrultusunda size özel beslenme program oluşturulmaktadır. Ardından 1 – 2 haftalık aralıklar ile ortalama 45’er dakika süren takip aşamasına geçilmektedir. Her görüşmede beslenme konusunda farklı bir konuda bilgi ve eğitim materyalleri sunulmaktadır. Hastanemizin Beslenme ve Diyet Bölümü, beslenme konusundaki en son yenilikleri takip ederek, bu doğrultuda hastalarımızı en doğru şekilde bilinçlendirmektedir. Yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenmeyi koruyucu ve tedavi edici sağlık eğitimi olarak görüp konu ile ilgili tüm eğitimler de hastanemiz bünyesinde verilmektedir.

Hastalıkta ve sağlıkta diyetisyen, hekim ve hasta iş birliği ile tüm bilgiler pratik olarak yaşamımızın her anında hemen hemen her durumda sağlıklı dengeli beslenme ilkeleri ile yaşam tarzı şeklinde şekillendirilmektedir. Sağlıklı seçimlerden oluşan uygun yaşam şekli, yiyecek ve aktivite düzeyindeki küçük değişiklikler, tat yelpazesindeki oyunlar, öğünün önemi, miktar ayarı verilen eğitimle sağlanmaktadır.
Diyet aç kalarak yapılmaz, çok kısa zamanda çok kilo vermek sağlık açısından tehlikelidir. Önemli olan düzenli ve yeterli beslenerek zayıflamaktır. Lütfen kısa süreli sonuçlar almak için sağlığınızla oynamayın. Sağlıklı beslenmek ve ideal kilonuza inmek istiyorsanız mutlaka bir diyetisyenden yardım alınız. Şişmanlığın saptanmasında farklı yöntemler kullanılmaktadır. Beden kitle indeksi kullanılan yöntemlerden bir tanesidir. Vücut ağırlığının metre cinsinden boyun karesine bölünmesiyle elde edilmektedir.

Beden Kitle Endeksi Değerleri

* 18.9 kg/m2’nin altında olanlar – ZAYIF

* 19- 24.9 kg/m2’nin arasında olanlar – NORMAL

* 30-34.9 kg/m2’nin arasında olanlar – ŞİŞMAN (OBEZ) (SAĞLIK AÇISINDAN RİSKLİ!)

* 35- üzeri olanlar – AŞIRI ŞİŞMAN (SAĞLIK AÇISINDAN ÇOK RİSKLİ Beden kitle indeksi normal olan bir insanın, her zaman sağlıklı olduğunu söyleyemeyiz.

Diyet uygulanacak hastaların, yapılacak diğer ölçüm ve tetkikleri alacağı tedavi programı açısından önemli bir yer tutmaktadır.

Polikliniğimiz Hafta içi 09:00-18:00 Cumartesi Günleri 09:00-14:00 arasında hizmet vermektedir.

Ünite Doktorlarımız