0850 460 95 75

Dahiliye


Hastanelerde yer alan dahiliye ünitesi iç hastalıklara bakmaktadır. Birçok farklı şikayeti bulunan kişiler dahiliye bölümünden randevu almalıdır. Randevular telefon ya da internet aracılığıyla alınabilir. Aynı zamanda hastaların istedikleri uzman doktordan randevu alma hakları da mevcuttur. Dahiliyenin baktığı hastalıklar kendi içerisinde de birçok farklı çeşide ayrılmaktadır. Bu hastalıkların belirtileri ve nedenleri hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir. İç organları ilgilendiren çoğu hastalığın diğer organlara sıçrama riski bulunmaktadır. Aynı zamanda başka bir hastalığın da doğrudan belirtisi olabilir. Erken teşhis dahiliye ünitesinin baktığı hastalıkların tedavisinde son derece önemlidir. Bu nedenle ihmal edilmeden iç organlarda yaşanan rahatsızlıklar için muayene olunmalıdır.

Dahiliye

Dahiliye Ünitesinde ilk Hastalık: Gastrit Nedenleri ve Belirtileri

Gastrit hastalığı çok sık görülmekle birlikte dahiliye bölümünde teşhisi konulmaktadır. Nedenleri arasında mide asidinin çok fazla oranda artması ilk sırada yer alıyor. Mide asidini doğrudan tetikleyen beslenme bozuklukları mevcuttur. Çok fazla kahve, çay ve kola gibi asidik içecekler tüketmek tetikleyici olmaktadır. Bunun yanı sıra çok fazla baharatlı gıdalar tüketmek de nedenleri arasında gösteriliyor. Zararlı fast- food türü yiyecekler, fazla yağlı gıdalar ve sigara da gastrit nedenleri arasında sayılabilir. En büyük belirtisi ise midede yanma ve ekşime hissidir. Midedeki iltihaplanma evresi yüksek seviyelere çıkar. Bu da hastanın yaşam standardını direkt olarak düşürür. Bazı ilaçların yan etkisi de mide bölgesinde etkilerini gösterir. Özellikle aşırı miktarda kullanılan anti-depresan hapları ve ağrıkesiciler de gastrite doğrudan neden olabilir. Midede şişkinlik hissi de en büyük semptomlarından biridir. İleri uçlu gastrit hastalarında istifra etme ve ağrıdan uyuyamama gibi faktörler de görülebilir.

Gastrit Hastalığının Tedavisi


Gastritin tedavisi için dahiliye ünitesinden randevu alanlara bir dizi testler yapılmaktadır. Bu testlerin ilk ikisi nefes ve kan testidir. Bulgular aynı zamanda dışkı testi ve endoskopi ile birlikte de saptanabilir. Hastanelerin dahiliye bölümlerinde gerek görüldüğü takdirde tüm testlerin yapılması istenir. Ancak nefes ve kan testinden sonuç alamayanlara endoskopi yapılmaktadır. Kimi hastanelerde ise üst - mide bağırsak röntgeni çekilmektedir. Tedaviler hastalığın seviyesine göre değişkenlik göstermektedir. Özellikle akut seviyedeki hastalar için ilaçla tedavi mümkündür. Uzman dahiliye doktorları kimi durumlarda hastalarına diyet programları da hazırlar. Bu diyete iştirak eden hastaların gastrit belirtileri giderek azalır. Kendisine kronik gastrit teşhisi konulmuş hastalara ise özel anti-biyotik tedavisi uygulanır. Günümüzde tamamen tedavi edilebilir bir iç organ hastalığıdır.

Mide ve Karın Ağrısı için Dahiliye Tedavileri


Mide ve karın ağrısı şikayeti yaşayan herkes dahiliye bölümünden randevu almalıdır. Bu ağrıların birçok farklı nedeni olabilmektedir. Aynı zamanda başka bir hastalığın doğrudan belirtisi olarak da değerlendirilebilir. Mide ağrıları başta gastrit ve ülser olmak üzere birçok hastalığın habercisi olabilir. Mide kanseri de bu hastalıklardan bir diğeri olarak görülmektedir. Yapılan tetkikler ve incelemeler sonucunda mide ağrısının doğru teşhisi konulur. Karın ağrısı için de bir dizi testler yapılmaktadır. Karın ağrısının ana nedenleri arasında beslenme bozuklukları ve kötü alışkanlıklar yer almaktadır. Hasta hikayesi dinlenir ve geçmişteki hastalıkları raporlar halinde incelenir. Teşhis ile birlikte tedavi yöntemleri uygulanır. Karın ve mide ağrılarının yol açtığı hastalıklara göre alternatif tedavi yöntemleri arasında bir seçim yapılır. Genellikle ağrı kesiciler ve anti-biyotik tedavisi uygulanır. Ağır vakalarda ise midenin bir kısmının alınması gündeme gelebilir.

İshal ve Kabızlık Rahatsızlıkları


İshal ve kabızlık rahatsızlıklarından muzdarip olan kişiler hastanelerin dahiliye bölümüne görünmelidir. Özellikle ishal son derece tehlikeli bir hastalık olarak nitelendirilebilir. Bu nedenle ilgili departmanlarda incelenerek tanısı konulduktan sonra hemen tedavisine başlanmalıdır. Günde 10 litre ile 14 litre arasında sıvı kaybı yaşanabilir. Bu da birçok hastalığın otomatik olarak ortaya çıkmasına neden olabilir. Çocuklarda görülme ihtimali çok daha yüksektir. Özellikle 2 ile 5 yaş arasındaki çocuklarda ölümcül nedenlere yol açabilir. Birçok farklı neden dahiliye alanında tespit edilmektedir.

En büyük neden olarak ise C vitamini eksikliği deklare edilmektedir. C vitamini eksikliği sonucunda vücut eski fonksiyonlarını yerine getiremez olur. Günlük olarak kaybedilen sıvı miktarı ile bu bozukluklar ileri safhalara taşınır. Bakteri ve viral odaklı enfeksiyonlar da doğrudan doğruya ishal hastalığına davetiye çıkarmaktadır. Hastane ortamında muayene edilen hastanın hangi nedenle ishal olduğu tespit edilir. Tedavi genelde oral yoldan alınan ilaçlar ve besin takviyeleri ile gerçekleştirilir.

Hipertansiyon ve Hipotansiyon


Tansiyon şikayeti bulunan kişilerin görülmesi gereken bölüm dahiliye veya kardioloji bölümüdür. Tansiyonun yükselmesine ya da düşmesine etki eden faktörler bir bir analiz edilir. Tansiyon, ileri yaşlarda gelişen damar sertliği, kötü kolesterol, hareketsiz yaşam ve yüksek stres faktörlerine bağlı olarak dengesizlik gösterebilir. Özellikle kalsiyum, vitamin ve magnezyum eksikliği yüksek tansiyon hastalığının nedenleri arasındadır. Bunun yanı sıra beslenme bozuklukları da bu nedenlere eklenebilir. Hipertansiyon ve hipotansiyon dahiliye bölümünde teşhisi konulan rahatsızlıklardır. Tedavileri de aynı departmanda gerçekleştirilir. Tedaviler genel değil kişiye özel olarak yapılmaktadır. Bu alanda üretilen ilaçlar reçeteli olarak kullanılmaktadır.

Ünite Doktorlarımız