0850 460 95 75

Diyet ve BeslenmeÇocukluk ve Ergenlik Çağı Obezitesi Beslenme Tedavisi


Günümüzde obezitenin görülme sıklığı her yaş grubunda artmaktadır. Bunun nedeni modern yaşamın getirdiği beslenme alışkanlıklarında yağların ve karbonhidratların fazla miktarda tüketilmesi ve çocukların fiziksel aktiviteden uzaklaşarak televizyon ve bilgisayar oyunlarına yönelmeleridir.

Çocukluk Çağı Obezitesinin Sağlık Üzerinde Olumsuz Etkileri
Çocukluk çağı obezitesinin çocuk sağlığı üzerindeki etkileri fiziksel ve psikolojik olarak ikiye ayrılarak incelenebilir. Çocukluk çağı obezitesi olan çocukların % 20’sinde hepatik steatoz görülmekle birlikte, transaminazlarında yükselmesi söz konusu olmaktadır.

Tip 1 ve 2 diyabete yakalanma riskinin artması, glikoz intoleransı, hipertansiyon ve dislipidemi sayılabilecek diğer sağlık sorunlarıdır. Obez çocuklarda uyku apnesi, denge sorunları ve ortopedik sorunlarında ortaya çıktığı bilinmektedir. Çocukluk çağı obezitesinin çocuğun psikolojik sağlığı üzerinde de etkileri bulunmaktadır.

Obez Çocuklar
Obez çocuklarda; fiziksel açıdan kendini olumsuz algılama, kendini sevme sorunlarına, sinirlilik hali depresyona oldukça sık rastlanmaktadır. Bu çocukların sigara ve alkol bağımlılığı riskinde artış olduğu bilimsel araştırmalarda raporlanmıştır. Obez çocukların okul başarılarında azalma ve arkadaş ilişkilerinde zayıflık sorunları olabilmektedir. Çocukluk çağı obezitesinin tedavisinde önerilen tedavi yolları; beslenme tedavisi, egzersiz tedavisi ve davranış tedavisidir.