0850 460 95 75

Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı


Hastanelerin çocuk hastalıkları ve çocuk sağlığı kapsamında ayrı bir departmanı bulunmaktadır. Bu bölümde çocuk hastalıklarının önlenmesi ve iyileştirilmesi temel amaç olarak hedeflenmektedir. Ebeveynler çocuk hastalıkları ve çocuk sağlığı kapsamında genel bilgiler almak için de bu alana yönlendirilir. Bu departmanlardan alınan bilgilendirici broşürler de çocuk hastalıkları ve çocuk sağlığı konusunda daha bilinçli davranmak isteyen anne babalara özeldir.

çocuk hastalıkları ve sağlığı

Çocuklarda Sık Görülen Hastalıklar


Çocuklarda sık görülen hastalıklar birden fazla belirtiyle ortaya çıkmaktadır. Bu rahatsızlıklardan en az zararla çıkmak için erken teşhis çok önemlidir. İnternetin ilgili arama butonlarına çocuk hastalıkları ve çocuk sağlığı yazan ebeveynler çocuklarda sık görülen rahatsızlıkların tam listesini de okuyabilir. Alerjik ve bulaşıcı hastalıkların dışında farklı hastalıklar da mevcuttur. Her birinin teşhisi ve doğru tedavisi için uzmanlardan yardım alınmalıdır. Hastanelerde gelişen teknoloji donanımlı bir şekilde kullanılıyor. Bu sayede her türde hastalığın ön belirtileri kolaylıkla saptanmaktadır. Tedavi süreçlerinde de birden çok alternatif yol izlenmektedir.

Çocuk Hastalıklarında ilk Tehlike: Obezite


Çocuk hastalıklarında ilk ve en önemli sırayı obezite rahatsızlığı almıştır. Son on yıl içerisinde kendisine obezite konulmuş çocukların sayısında %60 oranında bir artış gözlemlenmiştir. Hem Türkiye'de hem de dünya çapında bu artış, korkutucu boyutlara varmaktadır. Beden yapısında yer alan yağ - kas indeksinin dengesiz boyutlara varmasıyla ortaya çıkar. Kimi durumlarda ise obezite değil aşırı iştah teşhisi konulabilir. En doğru teşhis için hastanenin çocuk hastalıkları ve çocuk sağlığı departmanına görünmekte fayda vardır. Çocuklarda obezite hastalığının birçok belirtisi ve nedeni olmaktadır. Bu nedenler psikolojik ve fizyolojik olarak ikiye ayrılır. Hastane ortamında çocukla görüşülerek yeme dürtüsünün ana nedenleri belirlenir.

Aynı zamanda bir dizi testlerden de geçirilir. Sadece birkaç saatlik ölçümlerden sonra çocuktaki fazla yağ oranı tespit edilir. Belirtiler arasında sürekli yemek yeme, asosyalleşme, sürekli yemek hakkında konuşma, abur cubur türü gıdalara aşırı eğilim gösterilmektedir. Nedenler ise vücut odaklı fizyolojik nedenler olabilmektedir. Bununla birlikte çocukların üçte birinde psikoloji kökenli obezite de teşhis edilmektedir. Tedavi süreci birçok farklı kısmı ayrılmaktadır. Hormonal faktörlerin de incelenmesi ile obezitenin nedenleri gözler önüne serilir. Çocuklarda obezite birçok hastalığın da doğrudan sonucudur. Bu nedenle erken teşhis ve erken müdahale son derece kritik bir öneme sahiptir.

Ebeveynler de doktorlar ve beslenme uzmanları tarafından ikaz edilir. Özellikle gün içerisinde çocuklara su içme alışkanlığının kazandırılması önemlidir. Suyun önemine dair tıbbi broşürler de dağıtılır. Bunun yanı sıra çocuğa bir ödül olarak yemek verilmemesi de doktorlar tarafından izah edilir. Kimi aşırı vakalarda ilaçla tedavi mümkündür. İleri uçlu obez çocuklarda ise yağ alımı süreci devreye girebilir.

Çocuk Hastalıklarında İkinci Rahatsızlık: Skolyoz


Çocuk hastalıklarında bir diğer rahatsızlık ''skolyoz'' adı ile biliniyor. Omurganın normalden daha eğik olması anlamına gelmektedir. Çocuklarında duruş bozukluğu fark eden her aile hastanelere müracaat etmelidir. Akabinde çocuk hastalıkları ve çocuk sağlığı departmanından randevu alınmalıdır. Çocuklarda duruş bozuklukları genellikle S harfi şeklinde olmaktadır. Ancak bazı vakalarda C şeklinde duruş bozuklukları da görülebilir. Kürek kemiğinde meydana gelen aşırı eğik görünüm, en büyük belirtisidir. Doktorlar gerekli muayeneleri gerçekleştirdikten sonra skolyoz teşhisini koymaktadır. Bundan sonra aileler çocuklarını fizik - tedavi departmanına götürmelidir. Periyodik olarak yapılan bir dizi fizik terapisinden sonra hastalığın izleri tamamen ortadan kaldırılır. Skolyoz hastalığının nedenleri arasında hareketsiz yaşam ve eğik oturma pozisyonları görülmektedir. Çocuklarda görülme ihtimali yetişkinlere oranla dört kat daha fazladır.

Çocuklarda Alerjik Hastalıklar ve Belirtileri


Çocuklarda alerjik hastalıklar hastanelerin ilgili bölümlerinde tedavi altına alınmaktadır. Çocuklar ebeveynleri gözetiminde bir takım alerjik testlerden geçirilir. Bu testlerden sonra hastaların neye karşı alerjik reaksiyon gösterdiği tespit edilir. Genelde birtakım yiyecek ve içecek gıdalarına karşı alerjik tepkime ortaya çıkabilir. Bu, tamamen çocuktan çocuğa değişen bir olgudur. Belirtiler ise her çocukta hemen hemen aynı şekilde gözlemlenir. Doğru teşhis ve tedavi için çocuk hastalıkları ve çocuk sağlığı kapsamında hizmet veren doktorların talimatları dinlenmelidir. Belirtiler arasında dermatolojik etkiler birinci sırada yer alır. Derinin pul pul dökülmesi ve şiddetli kaşıntı hissi ilk sırada yer alır. Bunun dışında bazı alerjik reaksiyonlar sürekli öksürme ve hapşırma olarak kendini gösterir. Göz bölgesinde kendini gösteren akıntı da bir diğer semptom olarak kayıtlarda yer almaktadır. Vücudun belirli kısımlarında yer alan kızarıklar da anne babalar tarafından fark edilmelidir. Akabinde çocukların alerjisi olduğu yasaklı gıdaların listesi çıkarılır.

Çocuk Hastalıklarında Tedavi Yöntemleri


Fizyolojik kaynaklı çocuk hastalıklarının tedavisinde genellikle ilaç kullanılmaktadır. Çocuklara özel ilaçlar, bağışıklık sistemini de onarmaktadır. Bu ilaçlar reçeteli olarak yazılmaktadır. Düzenli olarak kullanılmalıdır. Bunun dışında kontrol vakitleri ihmal edilmemeli ve hastanelere tam gününde getirilmelidir. Psikoloji kaynaklı hastalıklarda ise doğru iletişim son derece önemlidir. Doktorların ve uzmanların yönlendirmesi ile çocuk hastalıkları iyileşme evresine geçirilmektedir.

Ünite Doktorlarımız

Uzm.Dr.Nüveyle YÜCESOY

Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı