0850 460 95 75

Çocuk Sağlığı ve HastalıklarıÇocuk Kontrolü


Çocuk kontrolü, düzenli bir şekilde takip edildiğinde, sağlıklı bir birey yetiştirmenin önünü açar. Birçok hastalık, rutin muayeneler sayesinde erken tespit edilebilmekte ve tedavisinde yüksek başarı sağlanabilmektedir. Bebeğinizin doğumundan itibaren bir çocuk doktoru tarafından takip edilmesi önemlidir.

Dünyaya gelen bebeğinizle birlikte çocuk doktoru da adeta ailenizin bir parçası haline gelmektedir. Bebeklerin özellikle ilk 1 yaş içinde, herhangi bir sorun olmasa da sağlıklı çocuk izlemi için yaklaşık her ay çocuk doktoru tarafından görülüp değerlendirilmeleri gerekmektedir. İlk 1 yaş insan yaşamının çok özel bir dönemidir, bebeğiniz hızla büyüyüp gelişmekte, günden güne değişmektedir. Büyüme, kilo ve boydaki artışı ifade ederken; gelişim, bebeğin yaşına göre zihinsel özellikleri ve hareketlerinin uygun ilerlemeyi sağlamasıdır. Bu süreçte, çocuk doktorunuz en büyük yardımcınız olacak, rutin kontrollerle her şeyin yolunda gidip gitmediğini denetleyecektir.

Sorun çıkmadan önce önlem almak, her zaman tercih edilen yaklaşımdır. Rutin kontroller, ileride çıkabilecek sorunları önlemeye, önceden tedbir almaya yarar. Doktor, bebeğin büyüme ve gelişimiyle ilgili her şeyin yolunda olup olmadığına bakacaktır. Bebeğinizin ilk yaş içerisinde olması gereken aşıları vardır, böylece yaşama daha sağlıklı bir başlangıç yapacaktır. Rutin kontroller sırasında, bebekle ilgili aklınıza takılan, dikkatinizi çeken noktaları doktorunuza danışabilirsiniz. Hiç kimse bebeğinizi sizin kadar iyi tanıyamaz, dikkatinizi çeken konuların aydınlatılması gerekir. (Görüşme sırasında unutmamak için, kafanıza takılanları not almanız sizin ve doktorunuzun işini kolaylaştıracaktır.)

Bebek büyüyüp yeni yetenekler kazandıkça, hareket edebildikçe doktorunuz sizi olası tehlikeler hakkında uyaracak, güvenli olduğunu sandığınız evinize bebeğin gözüyle bakabilmenizi, olası tehlikeleri ortadan kaldırmanızı sağlayacaktır.

İlk Kontrolü
Bebeğinizin ilk rutin kontrolü, genellikle doğumdan sonraki 1-2 hafta içindedir. Doktorunuz bebeğin beslenmesi, uykusu, ağlaması, hareketleri hakkında sorular soracak, sizin sorularınızı yanıtlayacaktır. Bebeği nasıl giydirmeniz gerektiği, nasıl yatıracağınız, gazını nasıl çıkaracağınız size anlatılacaktır. Başarılı bir emzirmenin başlayıp sürdürülebilmesi için bilmeniz gerekenler açıklanacaktır. Doktorunuz, bebeğin kilo, boy ve baş çevresini ölçecek, normal büyüme eğrileriyle karşılaştıracaktır. Bebeğin bıngıldağını kontrol edecektir.

Bebeğin yenidoğan sarılığı geçirip geçirmediğine bakacaktır. Göbeğin düşüp düşmediğini, iyileşip iyileşmediğini kontrol edecektir. Kalp atımlarını, solunum seslerini dinleyecektir. Ağzını, kulaklarını, gözlerini kontrol edecektir. Ciltte döküntü, pişik olup olmadığını kontrol edecektir. Kalça çıkığı yönünden bacaklarını kontrol edecektir. Eğer, doğar doğmaz yapılmadıysa bu kontrolde ilk aşısı (hepatit B) yapılacaktır. Hipotiroidi ve fenilketonüri yönünden tarama testleri alınacaktır.

2 AY Çocuk Kontrolü
Bebeğin kilo, boy baş çevresi ölçülecek, önceki ölçümler ve aya göre normal değerlerle karşılaştırılacaktır. Bebeğin uyku beslenme alışkanlıkları, hareketleri, sizin dikkatinizi çeken gelişmeler sorgulanacaktır. Doktorunu, bebeğin bıngıldağını görmesini (Hareket eden cisimleri takip ediyor mu?) Kulakta tıkanıklık (buşon) olup olmadığını, burnunun tıkalı olup olmadığını, ağızda pamukçuk, artmış salya salgısı olup olmadığını, erkek bebekte testislerin torbaya inip inmediğini, bebeğin refkleslerini kontrol edecek, bebeği genel bir muayeneden geçirecektir. Bebeğin aşılarına devam edilecektir.

4 AY Çocuk Kontrolü
Bu kontrolde de bebeğin ölçüleri alınacak, önceki ölçümlerle ve aya göre normallerle karşılaştırılacaktır. Bebeğin uykusunda, beslenmesinde, hareketlerinde gözlemlediğiniz değişimleri doktorunuzla paylaşabilir, aklınıza takılan soruların yanıtlarını bulabilirsiniz. Doktorunuz, bebeği kapsamlı bir muayeneden geçirecektir. Bu ayda diş çıkarmayla ilgili belirtiler başlamış, hatta dişler görünmüş bile olabilir. Bu dönemi kolay atlatma ve çıkan dişlerin bakımı konusunda bilgilendirileceksiniz. Bebeğin aşıları devam etmektedir.

6 AY Çocuk Kontrolü
Bebeğin büyümesi değerlendirilecek, bundan sonraki beslenmesi hakkında size öneriler verilecektir. 6 ay, bebek için ek gıdaya geçiş süreci demektir. Artık anne sütü veya mama tek başına bebeğinize yetmeyecek, yeni gıdalarla tanışacaktır. Neleri, nasıl alacağı konusunda çocuk doktoru sizi yönlendirecektir. Gerekli görürse, demir takviyesine başlayacaktır. Bebeğin hareketleri, neleri yapabildiği, bu ayda neleri yapması gerektiği konusunda bilgilendirileceksiniz. Bebek artık dönmeye başladığı için doktorunuz yüksek, korunmasız yerlerde tek başına bırakmamak konusunda sizi uyaracaktır.

9 AY Çocuk Kontrolü
9 ay kontrolünde bebeğiniz doktora eskiden olduğu gibi dostça davranmayacaktır. Artık yabancılardan korkmaya başlamıştır, belki ancak sizin kucağınızda muayeneye izin verecektir. Bu ay da büyümesi değerlendirecek, önceki seyri ve aya göre normallerle karşılaştırılacaktır. Desteksiz oturup oturamadığına, eşyalara tutunup sıralamaya, konuşmaya başlayıp başlamadığına bakılacaktır. Yardımla ayakta duruyor olabilir.

Bu ayda kansızlık olup olmadığını görmek için bir test istenebilir. Artık giderek daha hareketli olduğu için ev içi tehlikeler konusunda doktorunuz sizi uyaracaktır. 1 YAŞ KONTROLÜ 1 yaş bebeğiniz ve sizin için bir dönüm noktasıdır. Bu ilk yılda bebeğinizin aldığı yol ne kadar da inanılmazdır. Artık, o belki emekleyerek, belki sıralayarak gerçekten de yol almakta, belki de yürümeye geçmiş bulunmaktadır. Bu nedenle, doktorunuz ufak düşmelerde ilk yardım hakkında bilgi verecektir. Bebeğin özgürlüğünü kısıtlamadan hareket edebilmesi için uygun ev ortamını sağlama konusunda size yol gösterecektir. Büyümesi ve gelişimi değerlendirilecek, tam bir fizik muayeneden geçirilecektir. Beslenmesi düzenlenecektir, artık bebek aile sofrasına terfi etmiş bir aile bireyidir. Aşıları halen devam etmektedir.