0850 460 95 75

Çocuk Sağlığı ve HastalıklarıÇocuk Aşıları


Doktorunuzun size vereceği takvime göre, çocuğunuzun aşılarını ihmal etmeden yaptırmanız gerekir. Aşı, çocuğun sağlıklı gelişimi için önemli olduğu gibi, toplum sağlığı bakımından da önemlidir. Aşı sayesinde sorunsuz büyüyecek bir çocuğu, ihmalkarlık ve bilgisizlik yüzünden hastalıklar içinde büyütmeyiniz.

AŞI TAKVİMİNDE BULUNAN AŞI ÇEŞİTLERİ
Aşı takvimini tam olarak uygulamak, dönemlere ve zamanlara dikkat etmek çok önemlidir. Zamanından önce ya da sonra yapılan aşının fayda etmeyeceğini unutmamak gerekir. İşte aşı çeşitleri ve zamanlamaları;

Verem (tüberkülöz) aşısı
BCG aşısı denen bu verem aşısı Dünya Sağlık Örgütü’nün deneyimler sonucu önermesiyle iki doz şeklinde uygulanır. Birinci doz 3. Ayda uygulanırken ikinci doz 4-6 yaşları arasında uygulanır. Verem aşıları uygulanmadan önce büyük ölümlere yol açan bir hastalık iken aşı uygulamaları sonucu sıradan bir hastalığa dönmesine rağmen halen nadir de olsa görülür.

Beşli karma aşı
Beş hastalığa birden geliştirilen beşli karma aşısı; Difteri, Boğmaca ve Tetanos’dan oluşan DBT aşısı, Çocuk Felci Aşısı (IPV) ve Menenjit Aşısından (HİB) oluşur.Bu karma aşı 2, 4, 6 ve 18. aylarda uygulanmalıdır.

Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak (MMR) aşısı
MMR aşısı iki dozda yapılmaktadır. Birincisi seneni başında ikinci 5-6 yaşlarda uygulanır. Şayet 9. Ayda kızamık aşısı yapılmamışsa ilk doz 15. Ayda ve yine ikinci doz 5-6 yaşlarda uygulanır. Bebek bu hastalıklardan birini geçirdiyse iki doz 15. Ayda ve yine ikinci doz 5-6 yaşlarda uygulanır. Bebek bu hastalıklardan birini geçirdiyse bu üçlü kombine aşının aşının uygulamasına engel değildir.

Suçiçeği aşısı
15. Ayda daha önce suçiçeği geçirmemiş bebeklere tek doz olarak uygulanır. İsteğe bağlı olarak suçiçeği aşısı 5-6 yaşlarda tekrarlanabilir. Suçiçeği bulaşıcı bir hastalık olup içi sıvı dolu döküntüler şeklinde kendisini gösterir. Solunum yoluyla ve döküntülere temas yoluyla kişiden kişiye geçebilir. Kreşte, anaokulunda veya toplu ulaşım araçlarında kolaylıkla geçebilir. Bu hastalık için uygulanan suçiçeği aşısı vücut oluşturduğu antikorlar vasıtasıyla kişide bağışıklık sağlar.

Hepatit A aşısı
Karaciğerin iltihaplanmasıyla oluşan ve bulaşıcı bir hastalık olan Hepatit A virüsünün sebep olduğu bir hastalıktır. Hepatit A hastalığından korunmanın en etkin yolu Hepatit A aşısı olmaktır. Daha önce Hepatit A hastalığı geçirmemiş kişiler bu hastalığa karşı bağışıklık kazanmışlardır. Geçirmeyenlere 14. ve 20. Aylarda iki doz şeklinde uygulanır.

Hepatit B aşısı
Toplam üç dozda uygulanan Hepatit B aşısının ilki doğumdan hemen sonra uygulanır. İkinci doz bir aylıkken ve en son doz altıncı ayda uygulanmaktadır. Hepatit B halk arasında “Sarılık” ismiyle bilinen karaciğerin iltihaplanması ile meydana gelen ve Hepatit B virüsünün sebep olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. Hepatit B hastalığına karşı antikorlar bulunur. Fakat bu antikorlar doğumla bebeğe geçmediği için her doğan bebek bu aşıdan olmalıdır.

Rota virüs aşısı
Bu aşı, aşı takviminde olmayıp doktorun tavsiyesiyle yapılan bir aşıdır. Doktor uygun gördüğü taktirde ilk doz ilk üç ay içerisinde verildikten sonra en az bir iki ay arayla ikinci ve üçüncü doz uygulanır. Tüm ishallerin en büyük nedeni rota virüstür. Özellikle 6 ay ile 24 ay arasındaki bebeklerde sık görülür. Bu nedenle doktor tavsiyesi ile uygulanmasında fayda vardır.

Pnömokok aşısı (Zatürre aşısı)
Son yıllarda kullanılmaya başlanan zatürre aşısı 2, 4 ve 6. Aylarda seri 3 doz ve 14. Ayda ise tek doz olarak önerilmektedir. İlk defa bu aşıdan yapılacak 2-10 yaş arası çocuklarda tek doz uygulanmaktadır. Zatürre aşısı sadece zatürreye karşı değil, menenjit, sinüzit ve orta kulak iltihabı gibi pek çok hastalığa karşıda etkilidir. Zatürre aşının yan etkisi de olabilir. En sık yan etkisi ateşin yükselmesi ve huzursuzluktur.