0850 460 95 75

Dermatoloji & Cildiye


Sık rastlanan cildiye ve cilt hastalıkları birçok açıdan tehlikeli kabul edilmektedir. Başlıca endişe kaynağı olarak estetik kaygılar gösterilse de altında daha ciddi neticeler ortaya çıkabilir. Bu nedenle cildinde anormal oluşumlar fark eden herkes cildiye ve cilt hastalıkları departmanından randevu almalıdır. Hem erkeklerde hem de kadınlarda eşit oranda görülme riski bulunmaktadır. Aynı zamanda çocuklarda da ortaya çıkma riski yüksektir.

Cilt Hastalıklarının Genel Nedenleri


Birçok farklı neden cildiye ve cilt hastalıkları oluşmasına doğrudan etki edebilir. Birçok farklı faktör de dolaylı olarak bu hastalıkların ortaya çıkmasında rol oynar. İlk sırada yer alan nedenler alerjik reaksiyonlara bağlanmaktadır. Bir gıda ya da temizlik malzemesine alerjisi olan kişilerin cildinde tahribatlar ortaya çıkabilir. Bunun dışında en yaygın nedenlerden biri olarak genetik faktörler de sıralanabilir.

Ailesinde ya da yakın akrabalarında cilt bozuklukları meydana gelen kişilerde görülme ihtimali oldukça yüksektir. Diğer nedenler arasında psikolojik kökenli varyasyonlar sıralanabilir. Uyku bozuklukları, kaygı, yüksek stres cildiye ve cilt hastalıkları kapsamında mutlak surette incelenebilir. Beslenme bozukluğu bulunan kişilerde de ileri uçlu cilt hastalıkları meydana gelebilir.

Cilt Hastalıklarında İlk Rahatsızlık: Kurdeşen Hastalığı


Kurdeşen en sık görülen cildiye ve cilt hastalıkları listesinde ilk sıralarda yer almaktadır. Türkiye'de de görülme riski oldukça yüksektir. Sadece yüz ve belli bölgelerde değil vücudun genelinde görülebilir. Belirtileri arasında şiddetli kaşınma hissiyatı vardır. Bunun yanı sıra pul pul şeklinde olan yaralar da bu rahatsızlığın bir diğer semptomudur.

Alerjik reaksiyonlara açık bir hastalıktır. Ev içinde yer alan tozlar çıkış nedenidir. Bunun yanı sıra kimi hayvanlardan bulaşma riski de yüksektir. Kurdeşen hastalığı riski taşıyan kişilerin periyodik olarak bir dizi muayenelerden geçmesi gerekmektedir. Zona hastalığı ile belirtileri hemen hemen aynıdır. Bu nedenle bir uzmana görünmek doğru teşhis için önemlidir. İlaçla tedavisi mümkündür.

Renkli Benler


Siyah benler cildiye ve cilt hastalıkları kapsamında değerlendirilebilecek rahatsızlıklardan bir diğeridir. Genellikle estetik kaygılardan dolayı giderilmesi talep edilir. Ancak özellikle yüz bölgesinde bulunan benlerin alınması tıbbi açıdan risk taşımaktadır. Siyah benlerin yanı sıra kahverengi olan versiyonları da mevcuttur. Benler, başka bir cilt hastalığının dermatolojik semptomları olarak görülebilir. Bu nedenle özellikle büyük uçlu benlerin muayene edilmesi ve tetkik edilmesi gerekmektedir.

Teknoloji destekli tıbbi seçeneklerde lazerle yakılması gündeme gelebilir. Ancak başka bir sağlık krizine yol açmayacağı garanti olan vakalarda benlerin yakılması mümkündür. Bazı benler ise çeşitli kanser türlerinin bir numaralı belirtisi olarak görülmektedir. Bu nedenle kesinlikle ihmal edilmemeli ve uzman yardımı alınmalıdır.

Özellikle 40 yaşından sonra vücutta yeni çıkan benler, cilt ve deri kanserinin belirtisi olarak gösteriliyor. Benler hastane ortamında incelenerek nedeni kesin olarak tespit edilebilir. Kanama emareleri gösteren benler, en tehlikeli türleri arasında gösterilmektedir. Hem yetişkinlerde hem de çocuklarda çıkabilir. Bazı benler ise içerisinde yüksek miktarda enfeksiyon taşımaktadır. O enfeksiyonun giderilmesi için randevu alınmalı ve muayene olunmalıdır.

Akne ve Uçuklar


Akne ve uçuklar en sık görülen cildiye ve cilt hastalıkları listesinde birinci sırada yer almaktadır. Çoğu zararsız ve sadece estetik açıdan kaygı uyandırıcı olmaktadır. Ancak özellikle genital bölgede çıkan akneler için profesyonel yardım almak şart koşulur. Genital uçuklar kadınlarda da erkeklerde de görülmektedir. Belirtileri ise birbirinden farklıdır. Kadınlarda genelde cinsel ilişki sırasında zorlanma ve yanma hissi ortaya çıkar. Bununla beraber şiddetli kaşınma hissi de bir diğer belirtidir.

Erkeklerde ise özellikle idrara çıkarken zorlanma şeklinde tezahür eden belirtiler mevcuttur. Aynı zamanda yaygınlık kazanarak makat bölgesinde görülme riski de bulunmaktadır. Küçük akneler krem ve losyon takviyesi ile bir haftalık bir süreç içerisinde iyileşmektedir. Ancak bu krem ve losyonlar uzman doktorların reçeteli olarak yazdığı ilaçlarla temin edilmelidir. Düzenli olarak kullanılmalıdır.

Uçuk ise genelde dudak ve dilde çıkmaktadır. B vitamini eksikliği ve kansızlık en büyük nedenlerindendir. Bası uygulayarak uçukları yakmak ilk tedavi yöntemidir. Bunun dışında ilaçla ve kremle tedavisi de mümkündür. Özellikle geçmeyen uçuklar şeker hastalığının belirtisi olarak nitelendirilmektedir. Bu nedenle ilgili departmanlardan randevu alınarak uzman görüşü alınmalıdır.

Egzama Hastalığı ve Çıkış Nedenleri


Cildiye uzmanlarının baktığı bir diğer hastalığın adı egzama adı ile biliniyor. Nedenleri tam olarak bilinmemektedir. Ancak aşırı tahrişe maruz kalan ciltlerde ortaya çıkma riski daha yüksektir. Özellikle kalitesiz sabun kullanımı ve kimyasal temizleyiciler bu hastalığın çıkışında ortak rol oynar. Birçok cilt hastalığının aksine bulaşıcı değildir.

Enfeksiyon yapma ve yayılma riski de mevcuttur. İltihapları beyaz ya da kırmızı renklerde görülebilir. Hasta hikayesine bakılarak iki tip tedavi seçeneği sunulmaktadır. Genellikle oral yoldan alınan ilaçlarla hastalığın etkileri tamamen ortadan kaldırılır.

Tropikal tipi tedavi de işe yarar sonuçlar doğuran bir diğer tedavi biçimidir. En çok ellerde ve eklem bölgelerinde görülür. Sıklıkla yetişkinlerde görülmektedir. Bu belirtilerden birini taşıyan kişinin cildiye departmanına müracaat etmesi gerekmektedir.


Polikliniğimiz Hafta içi 12:00-14:00 arasında hizmet vermektedir.

Ünite Doktorlarımız