0850 460 95 75

Beyin ve Sinir CerrahisiBel Kayması (Spondilolistezis)


Hastalarda özellikle hareketle ortaya çıkan şiddetli bel ağrısı ve bacak ağrısı vardır.Teşhis muayene, dinamik grafiler ve bel MRI ile konur.Tedavide çok ilerlememiş vakalarda korseleme, fizik tedavi ve ilaç tedavisi uygundur.Daha ileri vakalarda cerrahi düşünülür.

Bel Kayması Nedir?
Omurga, omur denilen birbirine bağlı bir seri kemik den oluşur. Erişkin insanların yaklaşık % 5inde bel bölgesinin en altındaki omurların üst ve alt eklemlerini birleştiren kemik kısmında gelişimsel bir kırık olabilir. Bu kırık omurun bir veya iki kenarında birden olabilir.Genellikle çok hareketli olan belbölgesinin alt omurlarındaki aşırı yüklenmeye bağlı oluşan “stres kırıklarıdır”. Bu kırıklara “spondilolizis” denir.

Bu bölgenin çok hareketli olması nedeniyle de bu kırıklar çoğu zaman iyileşmez.Bu kırıklar, genelde adolesan çağda ağrıya neden olurken, erişkin çağlar da ciddi sorun yaratmayabilir. Bazı hastalarda ise kırık nedeniyle üstteki omurlar alttaki omurgaya göre öne doğru kayabilirler.Bu duruma da “bel kayması” ya da “spondilolistezis” denir. Spondilolistezis kayma miktarına bağlı olarak daha ciddi sorunlara neden olabilir. Bu tip kırık nedeniyle olan “ bel kaymaları” tıp dilinde “istmikspondilolistezis” diye adlandırılır ve genellikle L5 omurun S1 omur üzerinde kayması şeklinde görülür. Bel ağrısı nedeniyle doktora başvuran hastaların %5 ila 10 ‘unda bel kayması olduğu tespit edilmiştir.