0850 460 95 75

Göğüs HastalıklarıASTIM NEDİR?


Astım; akciğer içi hava yollarının kronik iltihabi bir hastalığıdır. Astımda hava yolları iltihaplı (şiş, kızarık) ve iltihaba bağlı olarak daralmıştır. Astım atağında hava yollarında var olan iltihap daha da artarak hava yollarını iyice darlatır. Ataklar hastaların yaşam kalitesini olumsuz etkilemektedir.

Astımın dünyadaki yaklaşık 300 milyon kişiyi etkilediği düşünülmektedir. Bu rakam ülkemiz için 3.5 milyon kişidir.

ASTIMIN BELİRTİLERİ NELERDİR?
Astımda bronşlar normalden daha hassas olur. Belli tetikleyiciler akciğer hava yollarını tahriş ederek hırıltılı soluk alıp vermeye, öksürüğe, göğüste sıkışmaya ve nefes darlığına neden olur. ASTIMIN NEDENİ NEDİR? Astım temelde genetik bir hastalıktır. Yakın aile çevresinde astım olan kişilerde gelişme olasılığı daha yüksektir. Ayrıca çevresel faktörler de (alerjenler, enfeksiyonlar, mesleki duyarlaştırıcılar, sigara dumanı, hava kirliliği gibi) astım gelişiminde rol oynayabilir.

ASTIMIN TEDAVİSİ?
Astım tedavisinin amacı, klinik kontrolün sağlanması ve bunun sürdürülmesidir. Astım tedavisinde kullanılan ilaçlar kontrol edici ve rahatlatıcı (septom giderici) ilaçlar olarak ikiye ayrılır. Kontrol edici ilaçlar; esas olarak antinflamatuvar (iltihabı tedavi eden ilaçlar) etkileri sayesinde astımın kontrol altında tutulmasını sağlayan, her gün ve uzun süre kullanılan ilaçlardır.Rahatlatıcı ilaçlar ise; hızlı etki ederek hava yollarının daralmasını düzelten, semptomları gideren ve gerektiğinde kullanılan ilaçlardır. Astımı kontrol altına almak ve komplikasyonları önlemek ya da en aza indirebilmek için alerjen faktörlerden ve çevresel etkenlerden korunma önemlidir. Astımda antiinflamatuvar ilaçlardan (iltihap tedavisi,) uzun dönem ya da kısa etkili kortikosteroidler primer olarak kullanılmaktadır.Astım ilaçları; inhalasyon yoluyla, ağızdan veya paranteral (cilt altı, kas içi vaya damar içi) olarak uygulanabilmektedir. inhaler tedavinin avantajı; düşük sistemik yan etki riskiyle, ilaçların doğrudan hava yollarına verilmesini ve bu bölgelerde daha yüksek lokal konsantrasyonlara ulaşabilmesini sağlamasıdır. İnhaler steroidler günümüzde persistan astımın tedavisinde en etkili antiinflamatuvar ilaçlardır