0850 460 95 75

Diyet ve BeslenmeAnne Sütü Arttırıcı Besinler


Anne sütünün içeriğinde bulunan önemli özellikleri sayesinde yenidoğan bebekler için en uygun besin kaynağı olduğu, yeni doğan bir bebeğin genel büyümesi ve beyin gelişimi için gerekli tüm temel besinleri içerdiği artık kanıtlanmış bir gerçektir. Her annenin sütü kendi yavrusu için en uygun besin kaynağıdır. Bazı besinler anne sütünü arttıran özellikleri vardır. Bu yüzden anne sütü arttırıcı besinlerin tüketilmesi uygun besinler tüketilmeli ve iyi bir şekilde beslenilmelidir.  

Anne sütü arttırıcı besinler hakkında

Anne sütü; ilk 6 ay boyunca bebeğin gelişimi için bütün besin gereksinimlerini karşılayan en uygun kompozisyondaki; steril, bebek beslenmesi için uygun sıcaklıkta ve kolay ulaşılabilir tek doğal gıdadır.

anne sütü arttırıcı besinler anne sütü arttırıcı besinler nelerdir ve nasıl beslenmeliyim ?

Nasıl beslenmeliyim?

Anne sütünü arttırmak için emzirme döneminde yeterli ve dengeli beslenmek gereken süt miktarını sağlamaktadır. Yeterli ve dengeli beslenme için emzirme döneminde günlük alınması gereken besin porsiyonları ise şu şekilde olmalıdır.
  •  3-4 porsiyon süt ve süt ürünleri,
  • 150 gr. et-tavuk-balık,
  • 1 adet yumurta,
  • 1-2 porsiyon kuru baklagiller,
  • 5-7 porsiyon meyve ve sebzeler,
  • 4-5 dilim tam buğday ekmek,
  • 6-8 yemek kaşığı pilav, makarna, tam tahıllar,
  • 2-3 porsiyon yağlı tohumlar
  Sütün kalitesi ve verimi için aşırı şekerli gıdalardan, hazır gıdalardan, sağlıksız pişirme yöntemlerinden  (kavurma, kızartma gibi) uzak durmak gerekir. Bilimsel çalışmalar sonucunda aşırı beslenmenin süt miktarını azalttığı bulunmuştur.
 

Ne kadar su içmeliyim ?

Anne sütünün %80’i sudan oluşmakta olup kilo başına 30 ml. su tüketimi yeterli olacaktır. Yapılan çalışmalarda fazladan su tüketimi süt miktarını artırmada etkili olmadığı bulunmuştur. Günlük gereksinim kadar ve susama gibi durumlarda su tüketimi süt miktarını artırmada yeterlidir.
 

Peki anne sütünü arttırıcı besinler nelerdir ?

Süt akışını artıran besin gruplarına galaktogoglar adı verilmektedir. Su, süt, komposto, çorba, ayran, tatlı, tahin, helva, bal, incir, pekmez, nişastalı besinler, yeşil sebze, meyve ve sarımsak gibi besinlerin laktasyonu (süt üretimini) uyaracağı ve besin kalitesini arttıracağı söylenmekte olup henüz bilimsel olarak kanıtlanmamıştır. Bir başka yapılan çalışmalarda ise özellikle rezene, çörekotu, çemen otu, zencefil, muz çiçeği gibi bitkisel galaktogogların etkilerinin olduğu bulunmuştur ancak bu alanda yapılan çalışmalar hayvansal modelli çalışmalar olduğu için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır. Ayrıca yapılan araştırmalar sonucunda; doğru emzirme yöntemi, sık sık emzirme, memenin belli aralıklarla boşaltılması, annenin kendini mutlu ve güvenli hissetmesi ve annenin dinlenmesinin süt artırmada en önemli unsurlar olduğu gözlemlenmiştir. Sonuç olarak, yeterli ve dengeli beslenme ile bebeğin gereksinimi olan süt miktarı sağlanmakta olup ayrıca annenin psikolojik olarak iyi hissetmesi oldukça önemlidir.
 
anne sütü arttırıcı besinler anne sütü arttırıcı besinler

 

Anne sütünün faydaları ve çocuk büyüme ve gelişimine etkileri

Anne sütü yenidoğan bir bebeğin sağlıklı bir şekilde beslenmesi, büyüyerek gelişmesi açısında en uygun bir besindir. Ayrıca ideal bir beslenme yöntemi olmasından dolayı diğer tüm beslenme şekillerinden de üstündür. Dünya Sağlık Örgütü, dünyaya gelen her bebeğin ilk 6 ay mutlaka anne sütü ile beslenmesini önermektedir. Bebeklerin vücutları yaşamlarının ilk 6 ayında hızlı büyüyen dokularının ihtiyaç duyduğu enerjinin büyük çoğunluğunu anne sütü ile karşılar. Ayrıca yaşamlarının ilk 6 ayında sadece annenin sütü ile yeterli bir şekilde beslenmeleri çocukluk dönemi kanserlerine daha az yakalandığını, ergenlik ve erişkinlik dönemlerinde obeziteye, diyabete daha az maruz kaldıklarını gösteren çalışmalar da bulunmaktadır. İçerik olarak anne sütünü diğer sütlerden ayıran çeşitli nükleotidler saptanmıştır. Bu nükleotidlerin protein sentezinde aktif bir şekilde rol aldığı görüldüğünden dolayı bu nükleotidlerin bebeklerde büyümeyi hızlandırdığı tahmin edilmektedir. Ayrıca diğer memelilerin sütlerinde olmayıp da anne sütünde bulunan dokozahekzoenoik asit (DHA), eikozapentoenoik asit (EPA) ve omega-3 yağ asitleri sayesinde beyin ve retina gelişiminde de aktif rol oynar.

Diğer bağlantılar: anne sütü, beslenme, galaktogoglar, emzirmebebek, gebelik, Anne sütünün faydaları,