0850 460 95 75

Göğüs HastalıklarıAkciğer Hastalıkları


Akciğer hastalıkları tıbbi sorunlar arasında en yaygın olanlardandır.

OBSRÜKTİF ve RESTRİKTİF AKCİĞER HASTALIĞI
Doktorlar akciğer rahatsızlığını, obtrüktif veya restriktif olarak sınıflandırabilirler.Obsrüktif akciğer hastaları, akciğer hareketlerinde, nefes alıp vermede zorluk çekerler. Restriktif hastalarda isse, akciğeri tamamen hava ile doldurmak çok zordur. İkisi de aynı zorluğu çekerler, yan, zor nefes almayı.

HAVA YOLLARINI ETKİLEYEN AKCİĞER RAHATSIZLIKLAR
Bronş denilen nefes borularında solunum yollarını etkileyen hastalıklar şunlardır:

Astım:Hava yollarında iltihap, alerjik reaksiyonlar, hırıltı gibi durumlar görülür. Hava kirliliği nefes darlığına sebep olabilir.

Kronik Obsrüktif Hastalığı:Nefes almada zorluk çekilir ve nefes yetersizliği meydana gelir.

Kronik Bronşit:Öksürük ve balgamın bir türlü geçmediği KOAH formlu bir hastalık.

Anfizem:Zorlukla nefes verme KOAH formlu bir hastalıktır.

Akut Bronşit:Genellikle solunum yollarında virüs veya enfeksiyondan meydana gelen bir hastalıktır.

Kistik Fibrozis:Tekrarlayan akciğer hastalıkları sonucunda mukus birikimidir.

HAVA KESESİNİ ETKİLEYEN AKCİĞER HASTALIKLARI
Alveolar; Akciğerde bronşcukların bittiği bölümde minik kese biçimindeki boşlukların son ucudur. Bu hava keseleri akciğer sokularını oluşturur.
Alveoları etkileyen akciğer hastalıkları;

Zattüre:Genellikle alveolardaki bir bakteri yüzünden enfeksiyon oluşur.

Tüberküloz:Mycobacterium türlerinin neden olduğu, uzun seyirli ve bulaşıcı bir hastalıktır.

Anfizem:Alveolların arasındaki bağlarda hasar meydana gelmesiyle oluşur. (Anfizem aynı zamanda hava yollarını etkiler ve solunumu kısıtlar.)

Pulmoner Ödem:Akciğer etrafındaki küçük damarların hava keseleri içine sıvı sızdırmasıyla meydana gelir. Bu form kalp yetmezliğine sebep olduğu gibi, akciğere de zarar verir.

Akut Solunum Sıkıntısı:Akciğerde ani hasarlara, ciddi rahatsızlıklara sebep olur. Makine desteği ile hayat devam ettirilir.

Pnömokonyoz:Zararlı bir maddenin solunmasıyla oluşabilecek bir rahatsızlıktır. Örneğin, kömür tozunun solunması akciğer hastalıklarına sebep olabilir. Zatürre ve akciğer ödemi de interstisyumunu etkileyebilir.Akciğer kanserinin birçok formları vardır ve farklı şekillerde meydana gelebilir. Çoğu zaman hava keselerinde veya akciğerde direk sorun teşkil edebilirler. Duruma göre akciğer kanserinin yayılması tedavisi belirlenir.

KAN DAMARLARINI ETKİLEYEN AKCİĞER SORUNLARI
Kalbin sağ tarafındaki damarlar düşük derecede oksijen alırlar. Pulmoner damar yolu akciğere kan pompalarlar. Bu kan damarları hastalıklara mustarip olabilir.

Pulmoner Emboli: Kan pıhtıları kalbe ve akciğere pompalanır. Kan ve oksijen seviyesinde düşüklüğü, nefes darlığına neden olur.
Pulmoner Hipertansiyon: Çeşitli durumlar, pulmoner arterlerde yüksek kan basıncına neden olur. Bu durum göğüs ağrısına ve nefes darlığına neden olur. Hiçbir tanı konulmadığında, bu duruma idiyopatik pulmoner arteriyel hipertansiyon denir.

PLEVRA ETKİLEYEN AKCİĞER HASTALIKLARI
Plevra akciğeri saran ince bir zardır. Ufak bir sıvı tabakası vardır. Bu tabaka sayesinde nefes alıp verirken akciğer göğüs duvarından kayar. Plevra akciğer hastalıkları şunlardır:

Plevral Efüzyon: Normalden küçük plevralar sıvıyı boşlukta toplar. Kalp yetmezliğine neden olabilir. Büyüğü ise, nefes darlığına sebep olur.
Pnömotoraks: Ğöğüs duvarı ve akciğer arasına hava dolar. Havayı çıkarmak için, tipik bir boru sokulurhava alınır.
Mezotelyoma: Plevra üzerinde oluşan kanserin nadir bir formudur.

GÖĞÜS DUVARINI ETKİLEYEN AKCİĞER HASTALIKLARI
Göğüs duvarı nefes almada önemli bir rol oynar. Kaslar göğsü genişletmek için yardım eder. Diyafram da göğüs genişlemesine neden olur, nefes aldıkça şişer verdikçe iner. Obezite hipoventilasyon sendromu; Fazla ağırlık karın kasında ve göğüste baskı yapar nefes almayı zorlaştırır. Ciddi solunum problemlerine neden olabilir.