0850 460 95 75

ÜrolojiPeyronie Hastalığı Nedir?


Peyronie Hastalığı Baş, gövde ve taban bölümlerinden oluşan ve kemiksiz bir organ olan penis; erkeklerde cinsel işlev, idrar ve üreme yollarının dışarıya açılmasını sağlar.

PENİS EĞRİLİĞİ
Penis kişiden kişiye farklılık gösteren biçimlerde olabilir, sağa veya sola hafif eğrilikler gösterebilir. Penisin sağa veya sola eğriliği, abartılı olmadığı sürece normaldir. Ama pek çok erkek sertleşmiş durumundaki penisin erkeklik gücünün göstergesi kabul edilmesinden dolayı bu durumdan kaygılanır. Peki ne kadar eğrilik normaldir, ne kadarı bir anormallik veya sakatlık olarak görülmelidir. Eğer eğrilik cinsel ilişki kurmayı engelliyor, ilişki sırasında kişiye veya partnerine acı veriyorsa bu tedavi edilmesi gereken bir sorundur.

PEYRONİE HASTALIĞI YANİ PENİSTE EĞRİLİK NEDİR?
Penis eğrilikleri ya doğuştan oluşmuştur ya da sonradan gelişmiştir. Sonradan olan eğriliklerde neden genellikle Peyronie hastalığı denen bir bozukluktur. Penis şaftında asıl erektil cisimlerin dışındaki dokularda, penisin kıkırdakımsı doku içerisinde yani penisin etrafındaki kılıfların altında fibroz plak oluşup erektil peniste eğilme ve açılanmaya neden olmasına Peyronie Hastalığı denir. Yani penisin sertleşme anında bir tarafa doğru bükülmesidir. Fibroz plak penis sırtında veya her iki yan tarafında olabilir. Nerede olursa sertleşmiş penis aksi istikamette bükülmüş olarak durur.

1743 yılında Francois Gigot de za Peyronie tarafından kavektenstite fibrotik ve kalsifik plakların cilt altında tanımlanmasından dolayı böyle adlandırılmıştır. Penis travmaları, cinsel ilişkiyi biraz sert yaşama, penis kırılması, aşırı seks ve mastürbasyon, vaskülit gibi damar iltihaplanmaları Peyronie hastalığının oluşmasına yol açabilir. Penisin kireçlenmesi de denilen Peyronie hastalığı eski ABD başkanı Bill Clinton'ın hastalığı olarak ünlenmiştir.

Peyronie hastalığı konusunda Amerika'da yapılan bir çalışmada %1-2 oranında görüldüğü bildirilmiştir. Peyronie hastalığında eğilme bazen çok belirgin olabilir, cinsel birleşmeyi imkansız kılabilir ve partnerler için rahatsızlık verir. Peniste kitle ve eğilme tüm erkeklerde görülmez ve aynı şiddette olmaz. İlerleyici bir hastalıktır. İlk başlarda ereksiyonda ağrı duyulmaya başlanır ve bu ağrılı dönem tedavisiz kaybolur. Kişi sert plakları penis penis şaftında hissetmeye başladığında ereksiyonda eğilme ve açılanmayı da fark eder.

Bu nedenle geç kalmadan peniste ağrı veya kitle hissi varsa, şüphe veya sıkıntı yaşamadan, çekinmeden ve hemen doktora başvurulmalıdır. Çünkü geçirdiğiniz her süre cinsel hayatınızı olumsuz etkileyebilir. Herhangi bir yaşta görülmesine karşın ortalama görülme yaşı 50'dir. Hastalığın oluşmasında ailevi yatkınlık olmasıyyla birlikte ailesinde bu hastalık olmayan kişilerde de görülebilir. Estetik açıdan yani görüntüsünden rahatsız oluyor ve bu yüzden soyunmaktan kaçınıyor veya ilişkiye giremiyorsanız, bu durum da düzeltilmesi gereken bir sorun sayılır. Peyronie Hastalığında Tanı Fibröz plağın yeri ve büyüklüğü saptamak için yapılan Kavernozografi ile tanısı konur.

PEYRONİE HASTALIĞINDA TEDAVİ YÖNTEMLERİ
1. Potaba veya E vitamini gibi bazı ilaçlar hastalığın ilk döneminde %30-40 civarında düzelme sağlayabilir,
2. Lezyon içine yapılan Kortizon enjeksiyonları,
3. 40 derecenin üzerindeki eğriliklerde asıl tedavi cerrahidir. Penis yeteri kadar sertleşmiyor ve vajene girmede zorluk yaşanıyorsa ameliyatla düzeltilmelidir. Bunlar normalse ameliyat edilmez. Eğriliğin hafif olduğu ve sertleşme sorunları olmayan vakalarda nesbit veya plikasyon ameliyatları yapılmalıdır. Eğriliğin yoğun olduğu ve sertleşme sorunları olmayan vakalarda yama yöntemi kullanılır. Eğriliğin yoğun olduğu ve sertleşme sorunları da olan vakalarda ise Penil Protez ameliyatı yapılır.